Jen před několika dny byla širší krypto komunita šokována, když JP Morgan Chase, jedna z největších finančních institucí na světě, odhalila, že zahájí vlastní digitální aktivum. I když někteří tvrdí, že tato účinná pečeť schválení z Wall Street by měla mít nadšení investory bitcoinů, mnozí (ne) zdvořile prosili, aby se lišili.

Seznamte se s JPM Coin: První krypto na Wall Street na světě

Podle a komentář od Umar Farooq, vedoucího blockchainové divize banky Wall Street, bude takzvaný „JP Coin“ podpořen fyzickými americkými dolary a nejprve bude založen na Quorum, soukromém řetězci založeném na Ethereu JP Morgan.

Nakonec bude aktivum víceřetězcové a řešení interoperability umožní transakci JPM Coin v různých ekosystémech. Farooq poznamenal, že jeho tým má v úmyslu podnik být nakonec víceúčelovým aktivem pro operace banky, zatímco „cokoli, kde máte distribuovanou účetní knihu, [která] zahrnuje korporace a instituce“, použije stabilnícoin. Prozatím však výkonný ředitel JP Morgan jasně uvedl, že nově nabízená nabídka má posílit interní, ale mezinárodní podnikové transakce společnosti.

Farooq dodal, že „nepatrný zlomek“ denních podnikových transakcí instituce, který údajně dosahuje nominální hodnoty 6 bilionů $, bude realizován prostřednictvím JPM Coin. Přesto nevysvětlil, k čemu by se zlomek rovnal. Ale v současné době je nepravděpodobné, že by banka byla připravena obchodovat s miliardami na jejich rodícím se centralizovaném blockchainu.

Nyní, když víte více o nově nabízené nabídce, možná vás zajímá, proč je tak kontroverzní.

Komunita bitcoinů propukne

Je to docela jednoduché.

Investiční ředitel Ikigai Travis Kling to řekl nejlépe. V komentáři předaném Bloomberg, Kling, anti-establishmentová postava, která pochází z Point72 Stevena Cohena, poznamenal, že JPM Coin bude mnohem více jako „Google list než bitcoin“. Jinými slovy, jedná se o centralizované aktivum s malou až nulovou transparentností. Tom Shaughnessy, hlavní analytik výzkumné jednotky zaměřené na bitcoiny, Delphi Digital, tento sentiment zopakoval.

Nathaniel Popper, reportér kryptoměny New York Times, vysvětlil, že zatímco JPM Coin se poněkud podobá jiným kryptoměnám podporovaným americkými dolary v oběhu, je „méně užitečný“, protože se nemůže vymanit z komor JP Morgan. Dokonce se probodl do samotné banky a zeptal se, co společnosti nedovoluje používat tradiční prostředek směny.

Adam Draper, řídící partner společnosti Boost Ventures, si kvůli zjevnému pokrytectví nějakou dobu dělal legraci z generálního ředitele JP Morgan, proslulého Jamieho Dimona. Draper poznamenal, že v roce 2017, během posledního příchodu bitcoinu, Dimon vyzval mezinárodní média, že bitcoin je hodně jako „podvod“, a tvrdil, že aktivum nemá žádnou vlastní hodnotu. Ale nyní, ve zjevném obličeji, společnost spustila vlastní kryptoměnu.

Dokonce i generální ředitel Ripple Labs Brad Garlinghouse měl pro nabídku kryptoměn několik slov. V komentáři na Twitteru, který získal určitou zdání podpory komunity XRP i bitcoinů, vysvětlil fintech guru, že náhlé spuštění digitálního aktiva JP Morgan je jako spuštění „AOL po IPO společnosti Netscape“. To je samozřejmě ve vztahu k nejranějším internetovým prohlížečům na začátku prvního pozoruhodného cyklu boomu a krachů Dotcom.

Jak bylo předpovězeno, banky mění svoji kryptoměnu. Ale tento projekt JPM postrádá smysl – dnešní zavedení uzavřené sítě je jako spuštění AOL po IPO Netscape. O 2 roky později bankovní mince stále nejsou odpovědí https://t.co/39EAiSJwAz https://t.co/e7t7iz7h21

– Brad Garlinghouse (@bgarlinghouse) 14. února 2019

Ačkoli existují zjevné problémy s centralizovanou povahou tohoto aktiva, někteří se domnívají, že existují stříbrné obložení. Členka absolventky Coinbase Linda Xie, která spoluzakládala společnost Scalar Capital, nedávno poznamenala, že je „skutečně nadšená“ z JPM Coin. Xie vysvětlil, že díky nejnovějšímu podniku JP Morgan bylo nejmenované univerzitní nadšení nalákáno na další informace o bitcoinech, kryptoměnách a souvisejících technologiích.

To ale nevylučuje skutečnost, že ze základního pohledu je nepravděpodobné, že by kryptoměnové aktivum založené na kvoru bylo někdy tak decentralizované jako bitcoin, etherue a podobně, pokud vůbec. Zastaví však tato charakteristika (nebo její nedostatek), aby společnost JPM Coin získala trakci na Wall Street a v podnikovém světě? Ne, pravděpodobně ne.

Název obrázku se svolením Matthew Foulds na Unsplash

tweetSdílet28PodílWhatsApp

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me