Co je Cardano (ADA)?

Cardano (ADA) je platforma pro kryptoměnu založená na blockchainu pro vytváření decentralizovaných aplikací (dApps), která byla poprvé představena v září 2017 – poté, co podstoupila dva roky rozsáhlých vývojových prací. Podle jeho tvůrců se Cardano liší od ostatních krypto sítí, protože všechny aktualizace platformy jsou prováděny až poté, co byly navrhované změny podrobeny přísným recenzím.

Místo toho, aby jednoduše napsal dokument a převedl jeho specifikace na softwarové programy, vývojový tým Cardano pravidelně předkládá své technické dokumenty odborným výzkumníkům z celého světa. Po přezkoumání zpětné vazby od výzkum analytici, vývojáři společnosti Cardano provádějí příslušné úpravy svých návrhových dokumentů.  

Udržitelnost, škálovatelnost, interoperabilita

Jako kryptoměna třetí generace, jejímž cílem je zlepšit technologické průlomy Bitcoinu (BTC) a Ethereum (ETH), si vývojáři Cardano kladou za cíl vytvořit vysoce škálovatelnou, interoperabilní a udržitelnou blockchainovou síť. 

Platforma využívající technologii distribuované účetní knihy (DLT) se může efektivně škálovat, pokud dokáže udržet odpovídající úroveň propustnosti – což znamená, že je schopna zpracovat dostatečně velký počet transakcí za sekundu (TPS). Za účelem dosažení vysokých hodnot TPS používá designérský tým společnosti Cardano konsensuální algoritmus založený na proof-of-stake (PoS) – místo konsensuálního protokolu pro energeticky intenzivní proof-of-work (PoW).

Mechanismus konsensu Ouroboros založený na PoS

Konsensuální protokol Ouroboros založený na PoS založený na PoS neumožňuje všem účastníkům sítě těžit nebo generovat nové bloky. Používáním proprietární algoritmus, pouze několik síťových uzlů, nazývaných „vedoucí slotů“, je zvoleno pro těžbu bloků na platformě Cardano. 

Cardano’s koordinuje a spravuje, jak se generují nové bloky Ouroboros algoritmus rozděluje čas do tří epoch. Každá epocha je dále rozdělena do slotů, což jsou krátké časové úseky pro vytvoření nového bloku. Pro každý blok je zvolen vedoucí bloku. 

Pouze určené „vedoucí slotu“ mohou těžit bloky

Pouze určený vedoucí slotu je povolen těžit bloky pro časové bloky, ke kterým byly přiděleny. Vedoucí slotů mají za úkol „naslouchat“ novým transakcím (TX) vysílaným na internetu Cardano síť. Po identifikaci nevyřízených transakcí je vedoucí slotů ověří a poté umístí každý TX do nového bloku. 

Pokud vedoucí slotu nedokáže včas dokončit přiřazené úkoly, nebo pokud vedoucí slotu není přítomen, když je třeba zkontrolovat nové transakce, ztratí právo vyrábět nové bloky. Vedoucí slotu však může být účastníky sítě znovu zvolen po splnění příslušných požadavků.

Zvyšování počtu epoch, paralelní běh více epoch

Podle jeho vývojářů díky jedinečnému konsensu Cardano a protokolu pro správu sítě je blockchain ADA vysoce škálovatelnou platformou. Tento typ konsensuálního modelu umožňuje správcům sítě zvýšit počet slotů na epochu – a zároveň být schopen provozovat více epoch současně. 

Další hlavní problém škálovatelnosti které je třeba řešit, nemá dostatečnou šířku pásma. Podle návrhu je datová struktura blockchainu uložena v síti peer-to-peer (P2P). Každý uzel v síti s podporou DLT obdrží kopii transakcí, které jsou vysílány na platformě. Pokud však existují tisíce transakcí, které vyžadují zpracování – což je typické pro běžné platební systémy, jako je Visa -, pak by uzly vyžadovaly velmi velkou šířku pásma pro stažení všech TX. 

Rekurzivní architektura mezi sítěmi (RINA)

Vzhledem k velkému množství dat, které je třeba zpracovat, by takové požadavky zvládla pouze vysoce škálovatelná síť. Aby bylo možné zpracovat potenciálně velký počet transakcí, navrhují vývojáři společnosti Cardano rozdělení sítě na menší „podsítě“. 

To se provádí pomocí techniky známé jako Rekurzivní architektura mezi sítěmi (RINA).

V tomto typu návrhového přístupu se každý uzel stává součástí podsítě a může komunikovat s ostatními uzly ze své vlastní podsítě nebo jiných podsítí. Podobným způsobem, jako je Protokol TCP / IP uzly jsou schopny koordinaci úkolů správy sítě tím, že spolupracují.

Používání vhodných modelů pro ukládání dat

Posledním klíčovým aspektem škálovatelnosti blockchainu, který je třeba řešit, je implementace efektivního a efektivního modelu úložiště dat. To podle vývojářů společnosti Cardano, kteří na to poukázali blockchainy vyžadují velké množství úložného prostoru, protože musí vést záznamy o všech transakcích, které byly zaregistrovány v jejich sítích.

Pro zpracování velkého množství transakčních dat tým Cardano zvážil různé techniky optimalizace ukládání dat, včetně komprese, rozdělení a prořezávání. V současné době to však není naléhavý požadavek, protože získávání nového úložného prostoru zůstává relativně levné díky neustálému technologickému pokroku.

Design Challenge: Implementing Blockchain Interoperability

Jednou z hlavních výzev designu, které blockchains čelí, je interoperabilita. V současné době existuje více než 2 000 platforem kryptoměny, ale většina z nich není schopna efektivně komunikovat nebo si navzájem vyměňovat informace.

Dalším problémem, kterému kryptoměny čelí, je to, že tradiční finanční instituce obvykle váhají, pokud jde o poskytování bankovních služeb firmám obchodujícím s digitálními aktivy. Aby bylo možné v budoucnu nabídnout platformu, která bude v budoucnu nabízet finanční služby uživatelům mnoha různých kryptoměn, vývojáři Cardano usilují o vytvoření sítě, která umožní více blockchainům hladkou výměnu informací mezi sebou.

Stávající poskytovatelé finančních služeb vyžadují metadata spojená s převody peněz, avšak údaje o transakcích kryptoměny obvykle nezahrnují osobní identifikovatelné informace. Většina bank má zájem vědět, proč byla konkrétní transakce provedena, aby mohly provést vyšetřování, pokud mají podezření na podvodnou činnost.

Připojení metadat k transakcím je volitelné

Osobní finanční údaje se však také považují za citlivé informace, takže vývojáři Cardano chtějí dát uživatelům možnost připojit k transakcím metadata. To však není povinné, protože tým Cardano věří, že jednotlivci mají právo na zachování určité úrovně finančního soukromí.

Kromě řešení problémů souvisejících s interoperabilitou blockchainu a finančním soukromí mají vývojáři společnosti Cardano v úmyslu vybudovat udržitelné sítě využívající DLT. V současné době kryptoměnové firmy, které chtějí získat prostředky na projekty, zahajují počáteční nabídka mincí (ICO) nebo nabídka počáteční výměny (IEO). 

Udržitelnost: Finanční řízení pro krypto projekty

Po úspěšném získání kapitálu prostřednictvím IEO nebo ICO mají startupy blockchain dostatek finančních prostředků, které jsou potřebné k zahájení nových projektů a zahájení vývoje produktů a služeb. Získané prostředky však musí být řádně spravovány, aby kryptoměnové společnosti měly dostatek kapitálu na dlouhodobé pokrytí provozních nákladů.

Aby si firmy udržely dostatečné množství rezerv, musí činit správná rozhodnutí, pokud jde o rozhodování, zda zahájit další fundraisingovou kampaň za účelem generování dalších fondů nebo strategických investic za účelem dosažení zisku. Podle týmu Cardano není získávání peněz pouze jednou životaschopnou dlouhodobou finanční strategií.

Vytvoření a správa státní pokladny

Aby se vyřešil problém udržitelnosti, vývojáři společnosti Cardano doporučují vytvořit pokladnu, která obdrží malé procento z každé transakce podnikání dělá. Je pozoruhodné, že pokladna je jako speciální spořící peněženka, kterou nikdo nekontroluje, poznamenává tým Cardano. Pokladnice slouží jako typ chytré smlouvy, která uvolňuje určitou část prostředků vývojářům, kteří pracují na zdokonalení protokolu Cardano. 

Aby vývojáři mohli doporučit změny stávajícího codebase v Cardanu, musí vývojáři předložit návrh komunitě platformy pro kryptoměny. V návrhu musí vývojáři jasně specifikovat, co hodlají změnit nebo přidat k současnému protokolu Cardano a kolik peněz by potřebovali k provedení navrhovaných úprav.

Po hlasování o návrzích vezme ministerstvo financí to, co považuje za nejdůležitější, a přiděluje dostatek finančních prostředků na jejich rozvoj. Tento typ modelu finančního řízení udrží projekty založené na Cardanu dlouhodobě udržitelné, podle vývojového týmu platformy.

Charles Hoskinson a role IOHK v podpoře rozvoje společnosti Cardano

Spoluzakladatel společnosti Ethereum Charles Hoskinson je také zakladatelem projektu Cardano. Při práci na Ethereu se Hoskinson rozhodl pro vývoj sítí kryptoměn zásadně odlišným způsobem. 

Aby mohl prosazovat své vlastní nápady, založil s pomocí svých kolegů organizaci nazvanou Input Output Hong Kong (IOHK). Jako generální ředitel IOHK pracuje Hoskinson na různých iniciativách zahrnujících Cardano a také projekt Ethereum Classic (ETC).

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map