Tokeny založené na kryptoměně se obvykle vydávají dne blockchain nebo platformy založené na technologii distribuované účetní knihy (DLT) a obvykle představují zastupitelný a obchodovatelný digitální majetek. Na rozdíl od kryptoměnových mincí, které jsou vyvíjeny pouze za účelem použití jako prostředek směny (MŽP) a / nebo úložiště hodnoty (SoV), jsou tokeny vytvářeny za účelem splnění jiného účelu – kromě toho, že fungují jednoduše jako forma měnové výměny.

I když se běžně používají termíny v krypto sektoru, jako je digitální měna, kryptoměna a altcoiny mají zásadně odlišné definice nebo významy, jsou často používány nesprávně nebo v nevhodném kontextu, dokonce i odborníky z oboru. Zatímco ti, kteří pečlivě sledují a rozumějí kryptografickým technologiím a konceptům, nemusí být nutně zmateni nesprávným použitím základní terminologie, pro nováčky v prostoru digitálních aktiv může být obtížné pochopit nové nápady.

Ethereum, platforma Nxt zrodila kryptoměnové tokeny

Před zavedením užitkových tokenů, jako je Binance Coin (BNB), byla na trh uvedena první mince na světě pomocí protokolu Bitcoin, jehož autorem je Satoshi Nakamoto, pseudonymní vynálezce nejdominantnější kryptoměny na světě. Po bitcoinu (BTC) přišly další významné kryptoměny, mimo jiné litecoin (LTC) a peercoin (PPC).

Teprve koncem roku 2013 však začali průkopníci kryptoměny experimentovat s navrhováním a implementací platforem digitálních aktiv, které se zdály posílit funkčnost kryptoměn nad rámec decentralizovaného způsobu přenosu hodnoty. Zatímco většina účastníků blockchainového průmyslu ví o Ethereum (ETH), největší platformě na světě pro vytváření decentralizovaných aplikací (dApps), většina začínajících uživatelů kryptoměn je také obeznámena s příspěvky vývojářů platformy Nxt

Ekonomiky založené na kryptoměnách začaly v roce 2013

Poprvé tvůrci Nxtu navrhli to, co považovali za úplný ekonomický systém. Tento nový transakční systém byl implementován pomocí tokenů Nxt – místo používání mincí. Základní infrastruktura, prostřednictvím které se vyměňují tokeny Nxt, je založena na účetní knize platformy Nxt. Jak je vysvětleno na oficiálních stránkách Nxt, do knihy Nxt lze přistupovat prostřednictvím softwarového klienta Nxt a umožňuje uživatelům být „označeni“ nebo pojmenováni, aby ostatní uživatelé platformy mohli rozpoznat, s kým obchodovali.

Tokeny Nxt lze vyměňovat prostřednictvím integrované platformy peer-to-peer (P2P) nebo decentralizované výměny aktiv (DEX) platformy kryptoměny. Tokeny Nxt lze také použít k využití služeb spojených s Datový mrak Nxt, což je decentralizovaný online úložný prostor. Tato přidaná utilita k tokenům založeným na kryptoměnách je činí užitečnými, protože neslouží pouze k přísnému způsobu platby.

Token základní pozornosti (BAT): Experimentování s novými metodami zpeněžení webu

Mezi novější příklady ekonomik založených na tokenech patří nově navržený model pobídky k vytváření obsahu online, který vyvinuli tvůrci tokenu Basic Attention Token (BAT)..

Token BAT se primárně používá k placení nebo odměňování tvůrců obsahu za jejich práci. Tento typ stimulačního schématu se zásadně liší od tradičního modelu zpeněžení webu, který se do značné míry spoléhá na generování výnosů z rušivých reklam, aby odškodnil producenty obsahu a zaplatil další náklady na správu spojené s provozováním internetového informačního zdroje.

Zatímco krypto-založené tokenizované ekonomiky jsou ve své experimentální fázi vývoje, již byly přijaty v relativně velkém měřítku ve scénářích reálného světa. Například Ether, který je nativním tokenem společnosti Ethereum, se používá pro transakce v multimiliardové blockchainové síti, kterou lze použít k nasazení podnikových dApps.

Ačkoli ETH stále používají hlavně obchodníci a investoři k spekulativnímu obchodování a investicím, ukázalo se, že nejcennější token na světě je stále užitečnější jako Ethereum ERC-20 ke spuštění tisíců počátečních nabídek mincí byl nyní použit standardní token (ICO).

Kryptoměny stále dominují ekosystému digitálních aktiv

Navzdory rostoucímu počtu uživatelů přijímajících žetony, na většině kryptotrhů stále dominují mince, včetně bitcoinů (BTC), které v současnosti mají trh kapitalizace téměř 90 miliard $ – podle údajů CryptoCompare. Mezitím Ether (ETH), nejpoužívanější krypto token, má v současné době tržní kapitalizaci ve výši přibližně 17 miliard USD – což je pouze jedna pětina, tedy přibližně 20%, tržního podílu bitcoinu.

Další významné mince, které se označují jako altcoiny, jako je litecoin (LTC), mají tržní kapitalizaci 4,7 miliardy dolarů. Někteří analytici tvrdí, že je není nutné mít více než jednu minci, protože mít BTC je dostačující, když se pokoušíte vyměnit digitální hodnotu způsobem peer-to-peer (P2P). Bližší zkoumání jinými krypto veterány však naznačuje, že Litecoin má pravděpodobně jedinečnou hodnotu, protože je to jedna z nejrozšířenějších kryptoměn – kromě bitcoinů.

Litecoin má relativně velký zavedený síťový efekt

Litecoin, který zahájil v roce 2011 jeho tvůrce Charlie Lee, používá těžební algoritmus Scrypt na rozdíl od těžebního protokolu bitcoinů SHA-256. Zatímco bitcoiny i litecoiny jsou kryptoměny založené na proof-of-work (PoW), ta druhá byla často považována za testnet (testovací síť) pro bitcoiny. To vývojářům umožnilo otestovat, jak budou fungovat určité technologie, jako jsou implementace protokolu Lightning Network (LN), než budou spuštěny v mnohem větší síti, jako je bitcoinový blockchain.

V současné době jsou transakce zahrnující mince a jejich souhrnný tržní strop stále výrazně vyšší než kombinovaný tržní strop všech tokenů založených na kryptoměnách v oběhu. Profesionálové blockchainu však včetně BlockFi’s Zac Prince a kryptoprůkopník Brock Pierce se hádal že tokenové ekonomiky budou představovat mnohem větší podíl nejen na trhu digitálních aktiv, ale také v tradičním finančním ekosystému.

Tokenové a decentralizované finanční (DeFi) platformy umožňující investorům přístup k novým typům fondů likvidity

Navíc se rozvíjející se ekonomika decentralizovaného financování (DeFi) již rozrostla a získala více než 400 milionů dolarů podílu na trhu. Data z DeFi puls ukazuje, že tokeny založené na Ethereu od MakerDAO mají v současné době hodnotu kolem 360 milionů dolarů. Decentralizované finanční protokoly také představují nové inovativní způsoby přístup k fondům likvidity což by jinak nebylo možné.

I když je ještě brzy přesně předpovědět, jak široce přijaty budou kryptoměny i coiny v budoucí ekonomice, jejich případy použití se rychle rozvíjejí tisíci blockchainových startupů po celém světě. Vládní úředníci, včetně ministrů Evropské unie (EU) a prominentních členů Mezinárodního měnového fondu (MMF), se nyní domnívají, že kryptoměny zde nejen zůstávají, ale také doporučeno že organizace a jednotlivci začnou pečlivě zkoumat, jak mohou tato nová aktiva prospět globální ekonomice.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me