Decentralizētās lietojumprogrammas (dApps) tiek izstrādātas uz izplatītās virsgrāmatas tehnoloģijas (DLT) bāzes platformām, piemēram, Ethereum (ETH) blokķēdes, EOS un Tron (TRX) tīkla. Viena no galvenajām dApps veidošanas priekšrocībām ir tā, ka tās netiek centralizēti pārvaldītas, kontrolētas vai pieder vienai vienībai,

Publiskos, bez atļaujas un blokķēdes iespējotos tīklos ir palaisti daudz dažādu veidu dApps. Tomēr dApps, kas veidoti uz DLT darbināmiem tīkliem, joprojām ir agrīnā attīstības stadijā – tāpat kā to pamatā esošā tehnoloģija vēl nav mērogots efektīvi. 

Kā tiek veidoti DApps?

Lai izveidotu decentralizētu lietojumprogrammu, izstrādātāji var rakstīt lietotnes priekšgala un lietotāja saskarnes kodu, izmantojot augstu līmeni programmēšanas valoda. Papildu funkcionalitāti lietojumprogrammā var ieprogrammēt funkciju izsaukumi (no priekšpuses) uz aizmuguri.

Lielākā daļa populāro dApps, kas ir uzsākti, ietver spēles un azartspēles, taču ir arī arvien vairāk decentralizēto lietotņu, kas tiek izstrādātas topošajai decentralizētās finanšu (DeFi) ekosistēmai..

Decentralizētās finanses, ko nodrošina decentralizēti pieteikumi

Pēc DeFi pulss, Pašlaik vairāk nekā 600 miljoni ASV dolāru ir bloķēti dažādās DeFi platformās, tostarp: 

  • MakerDAO: decentralizēts, autonoms Ethereum balstīts kreditēšanas risinājums, 
  • Savienojums: ar Ethereum darbināms protokols “efektīvu naudas tirgu” izveidei,
  • Dharma: Ethereum balstīts protokols kriptogrāfijas aizņemšanai un aizdošanai, neizmantojot debetkarti vai kredītkarti, 
  • Atcelt atsaukšanu: “automatizēta marķieru apmaiņa”, kas izstrādāta vietnē Ethereum

Atvērtā koda izstrāde mudina vairāk izstrādātājus rakstīt kodu    

Vairumā gadījumu decentralizēto lietotņu pirmkodu Github krātuvēs ir augšupielādējis viņu izstrādes komanda, lai to varētu apskatīt visi. Atklātie avoti programmatūras izstrādes process ļauj citiem programmētājiem daudz vieglāk iemācīties rakstīt kodu. 

Atvērtā koda programmatūras bibliotēku pārvaldība ir arī vienkāršāka, jo ikviens var piekļūt un uzlabot kodu, kas saistīts ar lietojumprogrammu. Atklātās izcelsmes lietojumprogrammas arī mudina vairāk izstrādātāju dot kodu projektos. 

Necenzējamu dApps veidošana paredzēšanas tirgiem 

Papildus decentralizētu lietojumprogrammu radīšanai topošajai DeFi ekosistēmai, blokķēde izstrādātāji ir izveidojuši dApps, kas lietotājiem ļauj piedalīties prognožu tirgos. Kaut arī centralizētās prognozēšanas tirgus platformas ir arī diezgan populāras, decentralizētie prognožu tīkli, piemēram, Augur (REP) un Gnoze (GNO) pievilcīgi daudziem lietotājiem, jo ​​tie varētu būt nav iespējams izslēgt.

Augur prognozēšanas tirgus tīklu kā pilnīgi atvērtā koda un decentralizētu tīklu nekontrolē un nepārvalda centralizēta iestāde. 2018. gada augustā, regulatori bija izteikušas bažas par Augura “slepkavības tirgiem”. “Nāves baseini” vai slepkavību tirgi ļauj lietotājiem veikt anonīmas likmes, kas var motivēt cilvēkus izdarīt slepkavības, jo viņi par to varētu saņemt samaksu.

Normatīvās un atbilstības problēmas 

Kamēr pieprasījums pēc blockchain izstrādātājiem nepārtraukti pieaug, attīstošā dApp un viedo līgumu izstrādes ekosistēma joprojām ir sākotnējā stadijā. Pašlaik prognozēšanas tirgus platformu, spēļu un azartspēļu (citu lietojuma gadījumu) dApps netiek pienācīgi regulēti. 

Pašreizējo normatīvo regulējumu nevar piemērot lielākajai daļai izplatītu, uz DLT balstītu lietojumprogrammu vai platformu veidiem to decentralizētā rakstura dēļ. Spēkā esošie noteikumi ir īpaši izstrādāti, lai izpildītu atbilstības prasības dažādās jurisdikcijās visā pasaulē. 

Tā kā dApps var izveidot un izmantot ikviens, neatkarīgi no viņu fiziskās atrašanās vietas, to regulēšana kļūst sarežģīta. Daudzi analītiķi ir iebilduši, ka, iespējams, pat nav iespējams izveidot un ieviest regulatīvo politiku, ja konkrēta platforma vai pakalpojums ir pilnībā decentralizēts.  

Programmatūras kļūdas lietotājiem ir radījušas milzīgus zaudējumus

Papildus regulatīvajām problēmām daudzos esošajos dApps un ar tiem saistītajos viedajos līgumos ir lielas programmatūras kļūdas, jo tie nav pareizi izstrādāti. Sakarā ar nopietnu ievainojamību, kas konstatēta viņu pirmkodā, šo dApps lietotājiem ir zaudēja lielu summu vērtīgu kriptovalūtas žetonu. 

2019. gada martā vairāki slikti aktieri izmantotas liela ievainojamība, kas konstatēta Augura decentralizētajā prognožu tīklā. Augur līdzdibinātājs Džoijs Krugs (tajā laikā) apstiprināja, ka Augur platforma ļauj lietotājiem likt likmes uz praktiski neiespējamiem vai ļoti maz ticamiem rezultātiem. 

Ļaunprātīgi lietotāji, kas izmanto decentralizētas prognozēšanas tirgus lietojumprogrammas

Ļaunprātīgie lietotāji, kas veica šāda veida derības, arī balsoja par to, lai viņu derības kļūtu nederīgas. Rezultātā Augur tīkls sāka sadalīt visus savāktos līdzekļus (izmantojot derības) visiem lietotājiem, kuri piedalījās šajās konkrētajās derībās. Kā paskaidroja drošība pētnieki, visi dalībnieki, kas veica derības par praktiski neiespējamiem notikumiem, tika apmaksāti neatkarīgi no tā, vai viņi bija pareģojuši pareizu (vai nepareizu) iznākumu. 

Lai gan ievainojamības plāksteris tika izlaists atjauninājumā ar nosaukumu Augur versija 2.0, dApps izstrāde un izmantošana joprojām ir augsta riska aktivitāte. 2019. gada maijā a tika atklāta liela ievainojamība platformā MakerDAO – kas potenciāli varētu padarīt lietotāju līdzekļus nepieejamus

MakerDAO platformā konstatēta kritiskā ievainojamība

Maker Foundation, organizācija, kas atbalsta MakerDAO ekosistēmas pastāvīgu attīstību, informēja platformas lietotājus, ka drošības revīzijas veic Zeppelin un Coinbase kiberdrošības pētnieki. Lietotājiem, kuriem bija MKR žetoni (Maker vietējais marķieris), tika ieteikts pārvietot savus līdzekļus no vecajiem līgumiem uz saviem personiskajiem kriptogrāfijas maciņiem.. 

Centralizētas vai decentralizētas lietojumprogrammas

Vairumā gadījumu programmatūras kļūda, kas atrasta centralizētās lietojumprogrammās, neprasa, lai lietotāji manuāli (vai atsevišķi) migrētu savus personas datus vai kontus uz citu platformu. Pašlaik centralizēti pārvaldītus pakalpojumus ir ne tikai vieglāk un efektīvāk izmantot nekā decentralizētus, bet arī drošāk. 

Tā kā decentralizētās platformas ir salīdzinoši jaunas, vairums lietojumprogrammu izstrādātāju nav tik prasmīgi, lai rakstītu kodu dApps, salīdzinot ar centrāli pārvaldītu lietotņu izveidi. Turklāt ne visām lietojumprogrammām jābūt decentralizētām – jo galvenais decentralizācijas ieguvums ir spēja veidot un izvietot necenzējamas lietojumprogrammas. 

Ethereum, EOS, Tron joprojām ir visplašāk izmantotās dApp izstrādes platformas

Neskatoties uz vienādranga (P2P) lietojumprogrammām, kurās ir ierobežoti (likumīgi) lietošanas gadījumi, vadošajās kriptovalūtu platformās, tostarp Ethereum, Tron un EOS, ir izveidots salīdzinoši liels skaits dApps.

Saskaņā ar vēlākais ziņojums no DAppReview (rakstīšanas laikā) EOS tīklā bija vairāk nekā 113 000 aktīvu dApp lietotāju un tika tirgoti 2,4 miljoni EOS žetonu, kuru vērtība bija aptuveni 14,4 miljoni USD (pēdējās 24 stundās).

Tikmēr Tron, kas ir otrs aktīvākais dApp tīkls, pagājušajā diennaktī vairāk nekā 37 000 lietotāju savā platformā tirgoja 9,2 miljonus ASV dolāru. Ethereum, kas ir lielākā viedo līgumu platforma tirgus ierobežojuma ziņā, dApp tīklā bija vairāk nekā 19 000 lietotāju, un kopumā tika tirgoti 11,2 miljoni ASV dolāru ETH žetonu. 

Īpaši TRONbet, decentralizēta tiešsaistes derību programma, kas izstrādāta uz Tron, joprojām ir viena no visplašāk izmantotajām lietotnēm. The EOSBigGameApp un EOSJackSteam lietotnes arī reģistrēja salīdzinoši lielu apjomu un lietotāju aktivitāti pēdējo 24 stundu laikā.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me