Tezos (XTZ) ir decentralizēts, uz blokķēdes balstīts protokols, kura veikšanai tiek izmantoti viedie līgumi oficiāla pārbaude platformas pirmkoda, kas regulē darījumus, matemātiskās īpašības. 

Izstrādājis Artūrs Breitmans, bijušais Morgan Stanley viceprezidents Tezos protokols ļauj ieinteresētajām personām piedalīties platformas pārvaldībā, apstiprinot vai noraidot grozījumus (ieteiktie uzlabojumi Tezos projektā). Pēc tās izstrādātāju domām, platformas Tezos mērķis ir kalpo kā “īsta digitālā sadraudzība”.

Prioritāte balsošanas procesā, iesaistot mīkstās dakšas, izvairoties no cietajām dakšām

Tezos dzimtā kriptogrāfijas kopa XTZ (vai “tezzie”) tiek izmantota darījumu veikšanai starp dalībniekiem platformas blokķēdes tīklā. Kā paskaidroja tās veidotāji, Tezos pārvaldības process ir līdzīgs tradicionālās sadraudzības procesam, jo ​​ieinteresētās personas (XTZ žetonu turētāji) var balsot par jautājumiem, kas saistīti ar kriptovalūtas protokola jaunināšanu..

Tezos decentralizētā ķēdes pārvaldība ir izstrādāta, lai par prioritāti izvirzītu balsošanu un lēmumus, kas saistīti ar blokķēde tīklā. Saskaņā ar tās tehniskās komandas teikto, Tezos pārvaldības procesa mērķis ir izvairīties no strīdīgām protokola cietajām dakšām (atpakaļ nesaderīgiem jauninājumiem), kas tika veikti citos galvenajos kriptogrāfijas tīklos, piemēram, Ethereum (ETH). 

“Pašizmaiņas kriptogrāfiskā grāmata”

Autors L.M. Gudmens, Tezos ’ pozīcijas papīrs (ar nosaukumu “Pašizmainoša kriptogrāfiskā grāmata”) tika publicēta 2014. gada 3. augustā. 2014. gada 2. septembrī tika izlaists Tezos baltā grāmata, kuru ir sarakstījis arī Gudmens..

Lai finansētu Tezos projekta attīstību, tā dibinātāji veica sākotnējo monētu piedāvājumu (ICO), kas sākās 2017. gada 29. jūnijā un beidzās 2017. gada 12. jūlijā. Tezos žetonu pārdošanai izdevās piesaistīt 65 703 bitcoīnus un 361 122 ēterus – kuru vērtība tajā laikā bija aptuveni 232 miljoni USD.

Deleģēts pierādījums par likmi (DPoS) balstīts Blockchain tīkls

Tezos bloku ķēdes pārvaldība un tīkla pārvaldība ir balstīta uz deleģēto likmju pierādīšanas (DPoS) vienprātības algoritmu – kas ļauj XTZ īpašniekiem izraudzīties personas, lai apstiprinātu darījumu blokus. Tezos bloku ražotājiem (BP) tiek kompensēts par darījumu pārbaudi tādā veidā, kas ir līdzīgs citiem kriptogrāfijas tīkliem, kuru pamatā ir DPoS, piemēram, Tron un EOS..

Formālās verifikācijas izmantošana viedo līgumu pareizības pārbaudei

Viedie līgumi par Tezos ir ieprogrammēti, izmantojot Miķelsons, uz kaudzes balstīta funkcionāla programmēšanas valoda. Kā norādīts tās tehniskajā dokumentācijā, Miķelsons tika īpaši izstrādāts, lai oficiāli pārbaudītu viedos līgumus, kas izsniegti Tezos tīklā. 

Formālā pārbaude, kas ir matemātisks process, lai noteiktu un pierādītu, vai konkrēta datorprogramma atbilst noteiktām prasībām, tiek izmantota platformā Tezos, lai pārbaudītu viedo līgumu uzvedību un pareizību..

Nākotnes drošs un elastīgs blokķēdes tīkls

Tezos nepārtraukto attīstību atbalsta Breitman dibināts uzņēmums Dynamic Ledger Solutions (DLS), kuram pieder arī daži ar Tezos projektu saistītie intelektuālie īpašumi (IP).. Ketlīna Breitmane, Tezos līdzdibinātājs palīdzēja viņas vīram Arthuram Breitmanam oficiāli uzsākt Tezos projektu 2016. gada oktobrī.

Tās veidotāji to raksturo kā nākotnes drošo, viedo līgumu atbalstošo blokķēdi, Tezos ķēdes pārvaldības sistēma ļauj tās protokolu uzlabot un attīstīties – vienlaikus demokrātiskā procesā pieņemot jaunas inovācijas. Šāda veida iebūvētā pārvaldība ļauj XTZ ieinteresētajām personām piedalīties platformas kolektīvo lēmumu pieņemšanas procesā.

Tezos izmanto savu blokķēdi, nevis citu kriptogrāfijas protokolu dakšiņu

Īpaši Tezos veidotāji ir uzrakstījuši platformas blokķēdes avota kodu no nulles, tas nozīmē, ka XTZ kriptonauda nav balstīta uz galvenā kriptogrāfijas tīkla, piemēram, Bitcoin vai Ethereum, dakšu.. 

Kā paskaidrots, Tezos formālās matemātiskās verifikācijas process ļauj lietojumprogrammu izstrādātājiem identificēt potenciālās vājās vietas vai vājās vietas platformas pirmkodā. Tas palīdz uzlabot drošība Tezos tīkla – tā kā programmatūras kļūdas programmās parasti tiek atrastas pirms jebkādu izmaiņu veikšanas kriptonauda koda bāzē.

Turklāt Tezos bloku ķēdes kopējā efektivitāte neapšaubāmi ir lielāka par kriptogrāfijas tīkliem, kuru pamatā ir skaitļošanas un enerģijas ietilpīgi vienprātības algoritmi, piemēram, darba pierādīšana (PoW). Tezos kā DPoS balstīts tīkls skaitļošanas ziņā ir ievērojami mazāk intensīvs nekā PoW ķēdes, kurām nepieciešama kalnrūpniecība (kas prasa patērē daudz resursu).

Ar pārvaldību saistītas problēmas

Kā ziņots, 2017. gada oktobrī Artūrs un Ketlīna Breitmane tika iesaistīts strīdā ar Šveicē bāzēta fonda prezidentu Johanu Geversu, kura uzmanības centrā bija Tezos attīstības atbalstīšana. 

Kā neatkarīgs uzņēmums saskaņā ar Šveices likumiem fonds pārvaldīja 400 miljonus USD, kas tika savākti, lai palīdzētu finansēt Tezos projektu. Tomēr Breitmans joprojām kontrolēja Tezos pirmkodu un bija izveidojis atsevišķu uzņēmumu Delavērā, lai pārvaldītu kriptogrāfijas projektu.

Iespējams, ka iekšējo konfliktu dēļ Tezos jaunie dibinātāji bija lūguši Geversu atteikties no fonda prezidenta amata. Arī Breitmans ieceltais advokāts tiesā iesniedza vēstuli, kurā pāris bija pieprasījis, lai viņiem tiktu piešķirta “būtiska loma” jautājumos, kas saistīti ar Tezos projekta vadību.. 

Gevers atkāpjas no fonda prezidenta lomas

2018. gada februārī Gevers un vēl divi Šveices fonda dalībnieki oficiāli atkāpās no viņu amatiem, un viņus nomainīja citi Tezos kopienas locekļi. Konflikta dēļ ieinteresētās puses Tezos projektā bija iesniegušas vairākus pieteikumus grupas prasības (2017. gada decembrī) pret DLS privātais uzņēmums koncentrējās uz kriptovalūtas attīstību un fondu Tezos.

Pēc vairāku mēnešu ilgām juridiskām cīņām starp Tezos kopienas locekļiem, Tezos fonds 2018. gada 14. septembrī atklāja, ka platformas protokols tiks izlaists 2019. gada 17. septembrī..

apstiprināja Tezos fonda loceklis Ryan Jesperson, kriptovalūtas kopiena bija “aktīvi iesaistījusies”, un platformas blokķēde darbojās efektīvi – neskatoties uz intensīvajiem konfliktiem starp Tezos ieinteresētajām pusēm. Tika saukti par “maizniekiem”, un bija 400 darījumu apstiprinātāji, kas bija gatavi aizsargāt Tezos tīklu – pirms tā mainnet palaišanas..

Sasniegts svarīgs Tezos atskaites punkts

2019. gada martā Tezos projekts sasniedza svarīgu pagrieziena punktu tā kā tās kopienas locekļi veiksmīgi pabeidza pirmo balsošanas kārtu par ierosinātajiem šifrēšanas tīkla protokola grozījumiem. 

Blokķēdes ieinteresētās puses, kuras sevi groza, bija nobalsojušas par jauninājumu komplekta apstiprināšanu ar nosaukumu “Atēnas A” un “Atēnas B.” Protokola atjauninājumi tika automātiski aktivizēti, jo Tezos platforma ir paredzēta darbībai “pašpārvaldē”.

Galvenās Tezos tīkla modifikācijas ietvēra aprēķināšanas (vai gāzes) robežu palielināšanu visiem jaunajiem blokiem, kas ražoti kriptogrāfijas platformā. Pēc Awa Sun Yin, vienai no aktīvākajām Tezos maiznīcām, gāzes limita palielināšana varētu ļaut kriptogrāfijas blokķēdei apstrādāt lielāku skaitu darījumu (vienā blokā) – kas efektīvi palielinātu tīkla caurlaidspēju.. 

Citas Tezos protokolā veiktās izmaiņas ietvēra “ruļļu izmēru” modificēšanu, kas ir “apkopoti” XTZ marķieri, kas ir maiznieku rīcībā, lai tos pēc nejaušības principa varētu izvēlēties, lai validētu blokus kriptonauda tīklā.. 

Mainot rullīšu izmērus, lai mudinātu vairāk lietotāju sākt cepšanu

Pirms jaunināšanas aktivizēšanas ruļļu izmēri tika iestatīti uz 10 000 XTZ, tomēr Tezos kopienas locekļi nobalsoja par izmēra samazināšanu līdz 8 000 XTZ (aptuveni 10 000 USD pašreizējā brīdī) cenas). Kā atzīmēja viena no Tezos ieinteresētajām pusēm ierosinātās izmaiņas varētu potenciāli samazināt ienākšanas barjeru jauniem lietotājiem, kuri varētu būt ieinteresēti apstiprināt darījumus Tezos tīklā.

2019. gada 3. jūlijā Tezos fonds paziņoja ka tā sadarbosies ar BTGPactual, vienu no lielākajām investīciju bankām Brazīlijā, un aktīvu pārvaldnieku, kas atrodas Apvienotajos Arābu Emirātos (AAE). Tiek ziņots, ka partnerība ietver dažādu ieguldījumu produktu marķēšanu Tezos bloku ķēdē un 1 miljardu ASV dolāru drošības marķiera piedāvājuma (STO) izlaišanu..

Saskaņā ar CryptoCompare datiem Tezos tirgus kapitalizācija pārsniedz USD 618 miljonus – ar XTZ marķieru tirdzniecību aptuveni USD 1,24 (rakstīšanas laikā).

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me