Navzdory nedávné volatilitě na trzích s kryptoměnami data ukazují, že decentralizované financování (DeFi) na bázi etherea – považované za jednu z „zabijáckých“ aplikací blockchainu – je něco jiného než zmenšování.

Tady je rozpis. 

Ekosystém Ethereum DeFi rychle roste

Ve zprávě zveřejněné 9. dubna, analytická stránka blockchain DappReview odhalila, že objem transakcí napříč projekty DeFi se zvýšil o téměř 800% při srovnání metrik Q1 2020 s metrikou Q1 2019.

Velká část tohoto růstu byla přičítána projektům jako Maker a Compound – které nabízejí decentralizované půjčky a řešení stablecoinů – a poskytovatelům derivátů jako Synthetix a Augur. Ve skutečnosti tyto aplikace, považované za „finanční“ aplikace, zaznamenaly v 1. čtvrtletí 2020 meziroční nárůst čelistí o 1 743%.

Zpráva zejména naznačuje, že celkový objem dapp napříč 13 předními blockchainy (Ethereum, Tron, EOS, Icon, Waves a další) vzrostl o 82,2% při srovnání posledního čtvrtletí s Q1 roku 2019, což je dobré pro širší odvětví.

Silný růst využívání smluv DeFi se odrazil ve výši uzamčené hodnoty v inteligentních kontraktech financování založených na etherea.

Podle posledních údajů získaných z DeFi Pulse, v aplikacích DeFi je uzamčená hodnota v hodnotě přibližně 734 milionů dolarů, která se skládá z 2700 000 ETH a řady tokenů ERC-20 a nepředstavitelných tokenů.

Abychom uvedli určitý kontext těchto čísel, hodnota uzamčené hodnoty byla na začátku roku pouhých 650 milionů USD, na začátku roku 2019 322 milionů USD a na začátku roku 2018 70 milionů, před kambrickou explozí v Ethereum kapky. Podívejte se na růst níže.

DeFi spouští, aby podpořilo přijetí

Očekává se, že decentralizované financování poroste ještě více, jakmile bude spuštěno více produktů, které oslovují potřeby kryptospotřebitelů.

Jak již dříve BlockGeeks uvedl, kryptoměna Upstart Thesis a další partneři brzy vydají tBTC – projekt, který bude fungovat jako decentralizovaná reprezentace bitcoinů na blockchainu Ethereum. 

Steven Becker, prezident společnosti MakerDAO, vysvětlil Bloomberg v nedávném rozhovoru právě tato myšlenka, která poznamenala, že spojení bitcoinů a etherea umožní DeFi zvětšit velikost:

“TBTC je brilantní, protože nakonec spojuje dva hlavní koncepty dohromady.” [Bitcoin a Ethereum spolupracují] je způsob, jakým se všechny tyto sítě spojí a vytvoří on-chain ekonomiku. “

Díky tBTC a dalším podobným projektům mohou decentralizované burzy a další aplikace DeFi – zejména protokoly o půjčování a škálovací řešení druhé vrstvy – využít likviditu bitcoinu a stav „těžkých peněz“, čímž se zvýší jejich funkčnost a popularita.

Existují také projekty jako Opyn, což je pojistný protokol založený na ethereu, který je zaměřen na uživatele, kteří se obávají zbytečných rizik selhání při přijímání decentralizovaných půjček. 

Ještě nejste připraveni jít do hlavního proudu

Navzdory těmto faktorům se někteří obávají, že DeFi ještě není připravena jít do hlavního proudu.

Během bleskové havárie 12. března – která za 24 hodin zaznamenala bitcoin, ethereum a zbytek kráteru na trhu s kryptoměnami o 50% – se ekosystém DeFi rozpadl. Společnost Ethereum application Maker, která vydává půjčky, zaznamenala deficit 4 + miliony dolarů v důsledku věštecké závady, zpomalení blockchainu a rychle se pohybujících cen. 

A zatímco se zdraví ekosystému DeFi začalo od masakru zotavovat, účinky na psychiku investorů, zejména uživatelů DeFi, přetrvávaly. 

Tushar Jain, partner investičního fondu zaměřeného na kryptoměny a blockchainy Multicoin Capital, vyjádřil své obavy v rozšířeném twitterovém vláknu, psaní

“Celý ekosystém DeFi dnes téměř zemřel.” Několik velkých účastníků trhu krachovalo. […] Pokud jen musíme všichni přijmout, že kryptoměna může poklesnout o 60% + za den, což * vážně * omezuje užitečnost této technologie. “

Celý ekosystém DeFi dnes téměř zemřel. Několik velkých účastníků trhu krachovalo.

Mnoho obchodníků doslova nemohlo dostat peníze na burzy dostatečně rychle na to, aby obchodovali kvůli přetížení blockchainu & extrémní volatilita se poté ještě zhoršila.

– Tushar Jain (@TusharJain_) 13. března 2020

Jon Jordan uživatele DAppRadar to zopakoval v rozhovoru se mnou a řekl:

“Nemyslím si, že si někdo myslí, že současná generace DeFi je připravena k nasazení do hlavního proudu.” Celkově pravděpodobně používá protokoly DeFi méně než 10 000 lidí – srovnejte to s Binance. “ 

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me