Jak zajistit, aby vaše obnovovací semínka byla bezpečná a zabezpečená

Chcete přijít o své bitcoiny jen kvůli hloupé chybě?

Pokud je vaše odpověď “Ne, rozhodně ne”, pak si přečtěte …

Tato příručka je součástí naší řady bitcoinových peněženek. Pokud jste někým, kdo si právě koupil bitcoiny z jakékoli bitcoinové burzy, jako je Binance, CoinMama, Kraken, CEX, WazirX nebo jiný, nejprve si projděte tyto důležité příručky:

 • Nejlepší bitcoinové peněženky
 • Co jsou HD peněženky? (Deterministická peněženka)
 • Bitcoinové soukromé klíče: Vše, co potřebujete vědět

Je dobře známo, že byste nikdy neměli ukládat své bitcoiny na burze. Spíše byste měli nastavit bezpečnou peněženku, jako je hardwarová peněženka Ledger nebo Trezor nebo mobilní peněženka Atomic.

Když nastavujete peněženku, budete požádáni, abyste si zapsali semeno obnovy. To je obvykle 12 nebo 18 nebo 24 náhodných slov.

Poznámka: Nazývá se také klíč seed, recovery key, seed phrase atd. Všechny znamenají totéž.

Toto obnovovací semeno je nejdůležitější věc pro bezpečnost vašich bitcoinů. (Poznámka: Předpokládám, že používáte jednu z peněženek, kde jste skutečným vlastníkem svých soukromých klíčů. Pokud svůj soukromý klíč nevlastníte, musíte se přesunout do peněženky, kde ji vlastníte. Viz tento příspěvek.)

V případě, že ztratíte hardwarovou peněženku nebo mobilní telefon, budete moci své bitcoiny získat pouze pomocí tohoto semene pro obnovení. Mnoho uživatelů udělá tu chybu, že při nastavování bitcoinové peněženky tento krok ignoruje, a tak z dlouhodobého hlediska nakonec ztratí přístup ke svým bitcoinům.

Pokud jste si nevzali zálohu fráze pro obnovení peněženky, měli byste to udělat hned teď.

Nyní se můžete zeptat:

Kde mám uchovávat toto semeno pro zotavení?

Tip: Frázi pro obnovení bitcoinů uložte offline.

Kde uchovat toto semeno pro zotavení?

Nejlepší je udělat si pero a kousek papíru a fyzicky si to zapsat. (Hardwarové peněženky jako Ledger Nano X, Cobo Vault se obvykle dodávají s „obnovovacím listem“, do kterého si můžete zapsat klíč.)

Nikdy byste neměli ukládat své semeno pro obnovení bitcoinové peněženky v aplikaci na zaznamenávání poznámek, jako je Evernote, iOS Notes, nebo na jiném snadno hacknutelném a ztraceném zařízení. Patří sem cloudová úložiště, jako je Dropbox.

Není také špatný nápad dát svůj klíč na zcela novou jednotku USB, která si na nic jiného nezvykne. Udělejte to ale až poté, co si to zapíšete perem a papírem. Jednotky USB neustále selhávají. Nespoléhejte se na technologii pro něco tak zásadního.

Pokud hledáte místo, kde můžete své bitcoiny dlouhodobě uchovávat (měsíce a roky), řiďte se tímto průvodcem a uschovejte si klíče.

Nejlepší tipy pro bezpečné uložení osiva bitcoinů

Zde je několik důležitých věcí, které byste měli udělat:

 • Nemysli příliš tvrdě; jen vezměte pero a papír a zapište si frázi pro zotavení. Nepodceňujte sílu pera a papíru. Po celé věky se papír ukázal jako jeden z nejbezpečnějších způsobů nakládání s důležitými daty. Archeologové stále objevují kousky papíru staré stovky tisíc let. Porovnejte to s počítačem, který se pravděpodobně rozpadne za méně než 10 let.
 • Vytvořte více než 1 kopii své fráze pro obnovení a uložte je všechny na různá (ale skrytá) místa. V případě přírodní katastrofy (požár, povodeň atd.) Budete mít i nadále přístup ke svým ostatním kopiím.
 • Neberte si snímek obrazovky ani mobilní fotku své fráze pro obnovení, protože někdo může jednoduše proniknout do vašeho počítače / mobilu a zkopírovat ji.
 • Nikdy nevytvářejte digitální kopii své fráze pro obnovení; nikdy jej neukládejte na e-mailové nebo cloudové služby.
 • Pokud HODLUJETE značné množství bitcoinů, nechte si list obnovovací fráze laminovaný uvnitř ohnivzdorného a vodotěsného trezoru.
 • Rozdělte frázi pro zotavení na 2–3 části; dejte první 4 slova na kousek papíru, další 4 slova na další kousek atd. Nezapomeňte očíslovat kousky papíru protože pokud změníte jejich sekvenci, nebudete mít přístup k vašim mincím.
 • Použijte funkci „pokročilá fráze pro obnovení“, která vám umožní přidat do fráze pro obnovení vlastní přístupová hesla. Tímto způsobem zajistíte své semeno pro obnovení ještě déle, protože i když někdo získá vaši fázi obnovy, stále máte vlastní přístupovou frázi, čímž útočníkovi znemožníte přístup k vašim mincím. Peněženka Trezor tuto funkci podporuje.
 • Zapamatujte si frázi pro obnovení pomocí mnemotechnická fixační technika. (Viz mozková peněženka.)

Technika mnemotechnické fixace

 • Pokud jste zvlášť paranoidní a opravdu se obáváte o své bitcoinové fondy, měli byste klíč uložit do možností studeného úložiště, jako je Cryptosteel. Tím zůstane váš klíč vyrytý na ocelových deskách.
 • Vložte svůj klíč pro obnovení bitcoinu do své vůle nebo vám řekněte nejdůvěryhodnějšímu členovi rodiny, jak najít váš klíč v případě, že zemřete. Říkám to proto, že se vyskytly případy, kdy člověk zemře a dědic nemá tušení, jak odemknout bitcoinové fondy, které právě zdědily. Toto je však nebezpečné území, protože pokud máte značné množství majetků, někteří lidé (dokonce i někteří důvěryhodní členové rodiny) vás možná budou chtít zabít, abyste získali ty peníze. Podívejte se na tento příspěvek.

Jak zabezpečit své bitcoiny po stovky (a tisíce) let

Nemohu zdůraznit víc, než je váš počáteční klíč všechno, když jde o zajištění bezpečnosti vašich bitcoinů.

Abyste se ujistili, že vaše bitcoiny zůstanou po dlouhou dobu, musíte být chytří a dodržovat tyto tipy.

Pokud se při dodržování těchto tipů nějak dostanete do potíží, abyste udrželi semínko obnovy bitcoinů v bezpečí, udělali jste něco špatně. Vždy se ujistěte, že jste chytří a neohrožujete se zranitelně.

Pokud nerozumíte tomu, co v tomto příspěvku říkám, zeptejte se někoho, kdo to dělá, než cokoli uděláte. Řiďte se touto radou na vlastní riziko. Nakonec jste za své bitcoinové podíly zodpovědní pouze vy.

To znamená, že doufám, že vám tyto postřehy pomohou při zabezpečení vašich kryptoměn na věky!

Jaké techniky nebo nástroje používáte k zajištění bezpečnosti svých kryptoměn? Jaké další tipy můžete do tohoto seznamu přidat? Slyšte vaše myšlenky v komentářích níže!

A pokud se vám tento příspěvek líbil, nezapomeňte jej sdílet na Twitteru a Facebooku!

Zde je několik ručně vybraných článků, které si můžete přečíst dále:

 • Nejlepší bitcoinové peněženky pro OS Android [nejnovější vydání]
 • Nejlepší hardwarové peněženky za bitcoiny (+ podporovány altcoiny)
 • Prozkoumejte nejlepších 7 bitcoinových peněženek na ploše
Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map