3 důvody, proč je pro podniky důležitá bezpečnost blockchainu

Zabezpečení blockchainu se týká způsobu, jakým je zabezpečena krypto síť, a to jak proti útoku ze strany externích aktérů, tak k zajištění dodržování pravidel její sítě. Čím silnější je zabezpečení řetězce, tím těžší je podvádět dvojnásobným utrácením transakce nebo vrácením řetězce zpět do bývalého stavu. Při pohledu podél této osy je bitcoin nejbezpečnějším blockchainem na světě 124 Ex / h za vteřinu.

Vědět, že transakci nelze vrátit, má velkou hodnotu, pokud jste vydíráč ransomwaru a požadujete platbu od firmy, jejíž data jste právě zašifrovali. Proč by se ale podniky měly starat o používání blockchainu se silnými zárukami konečnosti? Není to, jako by koneckonců používalo DLT k přesunu miliard dolarů nebo k odesílání vysoce citlivých dat. Většina obchodních spojení s blockchainem v této fázi jsou skutečně pouze piloti. Navzdory tomu existují tři klíčové důvody, proč je blockchainová bezpečnost pro podniky velmi důležitá. Pojďme se na ně podívat.

Reputace je všechno

Podniky nemohou fungovat jako obchodníci se sračky, YOLO-ing do projektů a poté je upustit při prvním náznaku scammery. Musí si udržet reputaci a nemohou riskovat, že budou poskvrněni spojením s blockchainy, které trpí trapnými výpadky zabezpečení. To znamená, že podniky musí provádět hloubkovou kontrolu jak v oblasti technologií, tak v týmu jakékoli blockchainové sítě, kterou používají. Jedná se o delikátní vyvažovací opatření, protože většina podniků nemůže stavět na bitcoinech, a to navzdory bezkonkurenčnímu zabezpečení: potřebují přístup k rychlejším a škálovatelnějším řetězcům s možnostmi inteligentních smluv.

Naštěstí pro podniky existují způsoby, jak si dát svůj koláč a sníst ho, například výběr řetězce, který slučuje doly s bitcoiny, a kombinuje vlastnosti prvního s bezpečnostním modelem druhého. To je přístup, který zaujal Elastos,  a jeho vícenásobná architektura postranního řetězce, z nichž jeden je postranní řetězec Ethereum založený na DPoS, přičemž všechny jsou chráněny více než 50% hash síly bitcoinové sítě.

Pro podniky je řešení prezentované projekty jako Elastos atraktivní, protože staví na bitcoinové „značce“ a zabezpečení, s nímž je synonymem, a zároveň připravuje půdu pro spouštění aplikací, které zvládnou tisíce transakcí za sekundu. Elastos v podstatě slouží jako operační systém pro web se třemi základními komponentami: Hive, nástroj využívající decentralizované úložiště; Elastos Carrier, který umožňuje soukromou a anonymní komunikaci mezi uživateli a zařízeními; a decentralizovaná identifikace (DID), aby se uživatelé a zařízení mohli bezpečně identifikovat.

Regulační orgány dávají přednost známým neznámým

Finanční regulační orgány jsou ze své podstaty opatrné. Nedávají se na podporu nové a vysoce experimentální technologie, která musí být ještě podrobena rozsáhlému testování. Trvalo SEC roky, než přijal Ethereum pro případy použití, které spadají do jeho kompetence, jako je obchodování s bezpečnostními tokeny, a agentura ještě neudělala bitcoinový ETF. To neznamená, že přijali krypto, ale přinejmenším přijali dominantní a nejbezpečnější řetězce jako bezpečnější než „neznámé neznámé“: nové inteligentní smluvní řetězce jako Solana a Elrond, jejichž technologie může být působivá, ale to jsou stále neprokázané.

Pokud jste podnik, který hledá přístup k blockchainu, má smysl vybrat síť, jejíž architektura byla navržena s nejdůležitějším zabezpečením. To vylučuje řetězce Proof of Work, které jsou zranitelné vůči 51% útokům, jako je ETC. Otevírá to však dveře řetězům zaměřeným na podniky Konkordium který může vyvážit soukromí uživatelů se schopností zrušit individuální anonymitu tam, kde to orgány požadují, a má k tomu pádné důvody. Concordium, vyvinuté trojicí světově uznávaných kryptografických vědců, jako je prof. Ivan Damgard, bylo navrženo tak, aby poskytovalo robustní kryptografické zabezpečení a zároveň zahrnovalo optimální finanční pobídky pro účastníky sítě.

Zásobník technologie Concordium.

Databáze porazily nezabezpečené blockchainy

Proč podniky zkoumají využití blockchainu vůbec? Kromě publicity je to obecně proto, že hledají samostatně vedenou účetní knihu, kterou mohou protistrany použít k transakci s naprostou důvěrou v přesnost záznamů, které udržuje. Myslíte, že výrobci oceli vytvářejí tržiště pro obchodování s kovy, nebo logistika dodavatelského řetězce pro sledování jídla z pole na vidličku. Druhý případ použití se realizuje prostřednictvím projektů, jako je OLWay, který je postaven na Hyperledgeru.

Pokud nemůžete důvěřovat tomu, že blockchain, který používáte, slouží jako nezávislý a přesný arbitr informací, bylo by lepší použít databázi vedenou jednou stranou. Použijte blockchain se slabým zabezpečením a ohrozíte tak celou hodnotovou nabídku projektu.

Pokud jste podnik, který má zájem o použití technologie blockchain, není bezpečnost doplňkem: je to výchozí bod pro celý váš rozhodovací proces. V blockchainu i v podnikání je bezpečnost všechno.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map