Technologie blockchainu se v poslední době věnuje velké pozornosti svým schopnostem narušit průmysl. Výsledkem je, že mnoho průmyslových odvětví se rozpadá, aby se pokusilo začlenit blockchain.

Měly by však blockchain používat všechny společnosti?

Jaké věci musí člověk zvážit před začleněním blockchainu? V této příručce se pokusíme odpovědět na všechny tyto otázky.

Proč jsou společnosti tak nadšené ohledně blockchainu?

Na tomto webu jsme již mnohokrát mluvili o základech Blockchainu. Abych vám tedy poskytl extrémně krátký popis. Blockchain je, v nejjednodušších termínech, časově označená řada neměnného záznamu dat, která je spravována shlukem počítačů, které nevlastní žádná jednotlivá entita. Každý z těchto bloků dat (tj. Blok) je zabezpečen a navzájem propojen pomocí kryptografických principů (tj. Řetěz).

Důvod, proč si blockchain získal tolik obdivu, je ten, že:

 • Není vlastněn jediným subjektem, a proto je decentralizovaný
 • Data jsou kryptograficky uložena uvnitř
 • Blockchain je neměnný, takže nikdo nemůže manipulovat s daty, která jsou uvnitř blockchainu
 • Blockchain je transparentní, takže je možné sledovat data, pokud chtějí

Jak vidíte, má smysl, proč mají společnosti zájem o začlenění blockchainu. Ve skutečnosti, Juniper Research zeptali se zaměstnanci některých velkých společností (s >20 000 zaměstnanců), ať už chtějí začlenit blockchain. To zjistili v průzkumu:

Blockchain? Je to technologie, kterou vaše firma potřebuje?

57% odpovědělo „Ano“, zatímco pouze 9% odpovědělo „Ne“.

Ve skutečnosti 76% dotazovaných zaměstnanců uvedlo, že blockchain může být pro jejich společnost „velmi užitečný“ nebo „docela užitečný“.

Všechna znamení ukazují na vysokou úroveň adopce. Než se však tyto společnosti stanou oběťmi FOMO, musí nejprve zvážit některé věci.

[optin-monster-shortcode id = ”rbzitmzlyeapr8octd1d”]

Pokud to funguje, neopravujte to

Blockchain? Je to technologie, kterou vaše firma potřebuje?

Existuje mnoho společností, které se zoufale snaží začlenit blockchain navzdory skutečnosti, že mají zavedeny naprosto dobré systémy. Představa, že „všechno by mělo být decentralizováno“, je mylná.

Vezměme si příklad Amazonka.

Amazon je gigant elektronického obchodování v hodnotě několika miliard dolarů a největším faktorem jejich růstu je jejich UI / UX.

Přemýšlejte o tom, pokud si něco objednáte na Amazonu, dostanete to do jednoho dne. Pokud se vám to nelíbí, vezmou to zpět do jednoho dne a vrátí vám peníze. Navíc s blížícími se dronovými službami v blízké budoucnosti získáte svůj produkt do hodiny od objednání!

Proč byste chtěli narušit tak skvělou službu začleněním nové technologie, se kterou nemáte žádné zkušenosti?

Častěji než ne, pokud se snažíte zvýšit efektivitu vaší společnosti, odpověď může velmi dobře spočívat v přepracování určitých řešení založených na dědictví místo skoku na blockchainový vůz. Pamatujte, že systematické změny jsou pro celkový růst vaší společnosti lepší, než jednoduše naskočit.

Nechápejte nás špatně, není pochyb o tom, že technologie blockchain má spoustu skvělých případů použití. Většina z nich je však stále v teoretické fázi nebo před fází PoC. Většina společností, které používají blockchain, zde jednoduše jedná s neznámým.

Pokud o tom opravdu přemýšlíte, blockchain je ve své podstatě decentralizovaná a bezpečnější databáze a existuje několik forem jeho implementací. Ty máš:

 • Veřejné blockchainy: Otevřete blockchain, kde se kdokoli může připojit a stát se součástí sítě.
 • Povolené blockchainy: Uzavřená síť, kde stávající uzly musí účastníky prověřit, než se stanou součástí sítě

Zatímco veřejný blockchain má mnoho užitečných vlastností, faktem je, že prostě není připraven zpracovávat obrovské množství transakcí a dat, což je u těchto společností primární požadavek.

Na druhou stranu máme oprávnění a dokonce i soukromé blockchainy (soukromé blockchainy jsou vlastněny a kontrolovány jednou entitou). Tyto druhy blockchainů získaly nesmírnou trakci a zájem v různých průmyslových odvětvích, jako je finance. Podle kritiků jsou však soukromé a povolené blockchainy zbytečně fantazijní implementace sdílené databáze.

Od této chvíle existují mnohem jednodušší implementace sdílené databáze, které lze začlenit místo blockchainu.

To je místo, kde si společnost musí klást nové otázky. Pokud by hledali alternativní řešení, nebo by měli vsadit na technologii, která je stále relativně mladá a může trvat několik let, než splní slib, který již ukazuje?

Kdy byste se tedy měli zabývat začleněním blockchainu a kdy ne??

Je vaše společnost při všech svých operacích závislá na třetí straně? Spaluje vám tato třetí strana díru v kapse? Potřebujete mít pro svou společnost jasný audit trail, abyste se ujistili, že je vše na svém místě?

Pokud ano, pak je blockchain pro vás dobrý nápad.

Zabývá se však vaše společnost obrovským množstvím dat, kde je nejdůležitější čas a rychlost, pak nemusí být blockchain tím nejlepším řešením, alespoň prozatím.

Náklady

Před začleněním blockchainu může mít smysl vypočítat, kolik to bude stát. Rádi bychom vás upozornili na tři konkrétní oblasti.

Sálové počítače a blockchain

Mnoho lidí hovoří o tom, že banky budou díky integraci blockchainu schopny snížit mnoho provozních nákladů. Jason Bloomberg však ve své věci poukazuje na něco docela zajímavého Článek ve Forbesu.

Faktem je, že velké finanční instituce, jako jsou banky, fungují na sálových počítačích. Namísto zastarávání sálových počítačů se blockchain ve skutečnosti ukazuje jako důvod, proč banky zvyšují své investice do sálových počítačů. Stejnou cestou jde také IBM.

Když už mluvíme o akcích IBM, řekl Allan Zander, generální ředitel společnosti DataKinetics, „Zdá se však, že přístup IBM již pochod poněkud ukradl AWS a Azure tím, že poskytuje centralizované aktualizace, globální podporu 24/7 – a – schopnost spouštět analytiku na samotném Hyperledgeru – a to při současném využití ohromného zpracování výkon a prakticky nulové prostoje sálových počítačů. V rovnováze – a IMHO – nabídka IBM v tomto ohledu v současné době poskytuje mnohem větší míru pohodlí při výběru platformy, která poskytuje lepší spolehlivost a podporu. “

Není jasné, zda tento blockchainový přístup zaměřený na mainframe bude extrémně nákladově efektivní nebo ne.

Důvodem, proč jsou tyto mainframy v první řadě potřebné, je však problém škálovatelnosti blockchainu. Pokud se vaše společnost bude zabývat velkou propustností, pak je to určitě něco, na co byste měli pamatovat.

Náklady na energii

Nebuďme tady kolem, tady bitcoiny nasávají hodně síly. Podle společnosti Bitcoin Luxembourg se cena za transakci bitcoinu od začátku roku pohybuje někde mezi 75 a 160 dolary. Hlavní část toho je kvůli nákladům na elektřinu.

Jak zdůrazňují Chris Haley, ředitel korporátní strategie ICF a Michael Whitaker Vice President of Emerging Solutions ve společnosti ICF, “Obchodní případ blockchainu musí představovat řadu potenciálních nákladů nad rámec hostování, licencování a implementace.” Se zvyšováním objemu transakcí mohou náklady na energii ohromně vzrůst. Kromě toho by měla být přidána vyrovnávací paměť pro neznámé a neznámé a možná „prémie za složitost“. “

Náklady na skladování

Abychom pochopili, kolik úložiště na blockchainu bude stát, musíme mít na paměti určité věci.

Za prvé, blockchain je stále rostoucí databáze, která bude časem narůstat pouze objemnější.

Za druhé, každý uzel v síti udržuje blockchain neustálým stahováním všech dat do svého počítače. Z tohoto důvodu mohou být náklady na úložiště na začátku zvládnutelné, ale v průběhu času se mohou exponenciálně zvýšit.

Možným řešením, které mnoho lidí prozkoumalo, je cloudové úložiště, protože na první pohled je levné a má vysoce škálovatelné úložiště. Jak však zdůrazňuje Jamila Omaar, internetová politická stážistka v Interplanetary Database (IPDB) Foundation, “Databáze blockchainu musí ukládat data neomezeně dlouho, takže model opakujících se plateb [cloudu] nefunguje.”

Ve skutečnosti se odhaduje, že dlouhodobé náklady na úložiště na gigabajt pro bitcoinový uzel překročí 22 milionů dolarů, pouze na základě současných transakčních nákladů.

IPDB však podle nich pracují na možném řešení, “Je těžké vybudovat decentralizovaný systém, který je dostatečně silný na to, aby vládl sám, aniž by se stal obětí opětovné centralizace.”

Může tedy být blockchain někdy skutečně nákladově efektivní?

Ano, ale v současném stavu ne tolik. Faktem je, že většina těchto blockchainových iniciativ je ve fázi POC a je příliš brzy na to, abychom zjistili, zda mohou být účinné nebo ne.

Operace

Jednou z oblastí, kde může být použití blockchainu velmi užitečné, jsou obchodní operace. Toto téma může být celým článkem samo o sobě, ale existují oblasti, které prozatím můžeme určitě prozkoumat.

Auditování

Pamatujte, že blockchain je transparentní i neměnný, což pomáhá při vytváření trvalého záznamu transakcí. Proto je velmi jednoduché sledovat papírové stopy v blockchainu pro účely interního (a vládního) auditu. Z důvodu neměnnosti je zaručena přesnost dat.

Zajištění kvality

Dalším místem, kde může blockchain pomoci s obchodním provozem, je zajištění kvality produktu. Vzhledem k tomu, že blockchain je transparentní, lze každou část řetězce pečlivě prozkoumat a prozkoumat.

Zajímavé místo, kde se to používá v potravinářském průmyslu. Jak říká Mike Almeida, prezident Empire ATM Group, “Události, jako je zděšení salmonelou, lze vysledovat zpět ke zdroji během několika sekund a každá taška z této dávky by byla označena k odstranění, ať už by byla čerstvě zabalena ve zpracovatelském závodě, v dodávaném kamionu nebo již v maloobchodě.” Tento systém mohl upozornit všechny zúčastněné během několika sekund, nikoli dnů. “

Dobře, takže to zní celkem dobře, ale aby to fungovalo, je třeba se postarat o jednu věc. Školení vašich zaměstnanců.  

Přemýšlejte o tom, můžete se ujistit, že vaše obchodní operace proběhnou bez problémů, pokud jsou vaši zaměstnanci naprosto bezradní? Jak se tedy ujistit, že vaši zaměstnanci jsou dostatečně zdatní v blockchainu, aby vaše firma šla bez problémů?

Jako George Levy říká to, budete muset trénovat dvě klíčové skupiny zaměstnanců:

 • Manažeři ve vaší společnosti musí být v kontaktu se základy technologie, aby věděli, jak to bude měnit procesy.
 • Vaši softwaroví vývojáři a IT buňky musí mít dovednosti v kódování potřebné k vybudování a údržbě blockchainu.

Manažeři

Neexistuje žádný jiný způsob, jak to vyjádřit, manažeři a vedoucí různých divizí ve vaší společnosti se musí dozvědět, jak blockchain funguje. Např. manažeři vašeho dodavatelského řetězce by se měli naučit, jak blockchain funguje, aby pochopili, jak to naruší vaše odvětví.

Vývojáři softwaru

Vaši vývojáři a IT uživatelé musí pochopit, jak blockchain funguje a jak se na něm mohou vyvíjet. V první řadě musí pochopit, co jsou inteligentní smlouvy a jak fungují. Inteligentní smlouvy jsou automatizované smlouvy. Jsou samy provádějící s konkrétními pokyny napsanými na jeho kódu, které se provedou, když jsou splněny určité podmínky.

Blockchain? Je to technologie, kterou vaše firma potřebuje?

Další informace o inteligentních kontraktech se dozvíte v náš podrobný průvodce zde.

Chytré smlouvy jsou způsoby, jak se věci dělají v ekosystému Ethereum. Když někdo chce v Ethereu provést určitý úkol, zahájí inteligentní smlouvu s jedním nebo více lidmi.

Chytré smlouvy jsou souborem pokynů napsaných pomocí programovacího jazyka „pevnost”, Který funguje na základě Logika IFTTT aka IF-THIS-THEN-THAT logika. V zásadě platí, že pokud je hotová první sada pokynů, proveďte další funkci a poté další a pokračujte v opakování, dokud nedosáhnete konce smlouvy.

Spolu s tím budete také muset najmout vývojáře, kteří se již dobře orientují ve vývoji blockchainu, aby vám pomohli nastartovat transformaci vaší společnosti.

Pojďme si tedy zrekapitulovat a podívat se, co za třetí budete muset najmout blockchainového vývojáře

 • A konečně, na psychologičtější úrovni, by změna mohla být děsivá. Musíte se ujistit, že vaši zaměstnanci jsou mentálně připraveni na tento skok.

  V zásadě budete muset v rozpočtu společnosti uvolnit místo, abyste měli jistotu, že vaši zaměstnanci budou zrychlení. To by mohlo být potenciální překážkou, pokud váš rozpočet neumožňuje žádné další výdaje.

Klienti a zákazníci

Vaši zaměstnanci nejsou jediní, kdo bude touto změnou ovlivněn. Skutečným problémem, který má většina podniků, je to, že blockchain naruší jejich vztah s klienty a zákazníky.

Průzkum Juniper Research ve skutečnosti zjistil také následující dva výsledky:

Blockchain? Je to technologie, kterou vaše firma potřebuje?

Image Credit: Juniper Research

Podle průzkumu tedy:

 • 35% společností si myslí, že integrace blockchainu způsobí narušení jejich vnitřního provozu.
 • Neuvěřitelných 51% má pocit, že to svým partnerům / zákazníkům způsobí „významné narušení“.

Opravdu vám nemusíme říkat, jak důležité je mít staré klienty v pořádku? Faktem je, že udržení dlouhodobého klienta je mnohem cennější než získání nového klienta. Jednou z nejdůležitějších oblastí, na které byste se při podnikání měli zaměřit, jsou vztahy s klienty. Jak říká staré rčení, “Najděte si nové přátele, ale nechte si staré.” Jeden je stříbro, druhý zlato. “

S ohledem na to si musíte položit otázku, zda stojí za to přinést do vašeho podnikání tak drastickou změnu, jako je blockchain, a poté odcizit své klienty. Lidské bytosti nejsou ve skutečnosti tak otevřené změnám a jakmile se vašim klientům bude líbit známý styl operací, opravdu to chcete z ničeho nic narušit? Pokud vaši klienti něco odhání, pak by to za to rozhodně nestálo?

Spolu s obecnou úzkostí zákazníků existuje další naléhavý zájem.

Existují obavy, že stávající zákaznické systémy již nemusí být kompatibilní s upgradovanými systémy zabudovanými do blockchainu. Tyto obavy z interoperability však nejsou neopodstatněné, lidé v Cryptoverse se obecně obávají interoperability blockchainů a je to jeden z největších problémů, které je třeba vyřešit spolu se škálovatelností.

Udělejte dětské kroky

Pokud nemáte potřebné zdroje, ani potřebu ani čas na vybudování blockchainového podnikání od základu, můžete k vytváření aplikací bez nutnosti dalšího použití vždy použít některé z nástrojů a řešení, která jsou již k dispozici. technické vědomosti. Nejlepší na těchto řešeních je, že nestojí tolik a navíc vám dávají příležitost zjistit, zda to ve vaší společnosti skutečně funguje, nebo ne. Je to jako rozdíl mezi nákupem celé láhve drahého parfému nebo 5ml odběru vzorku.

Mnoho organizací již přichází s cílem zpřístupnit blockchain společnostem. Takže místo úplného přepracování infrastruktury to může být směr, kterým byste se chtěli vydat jako první.

Pamatujte, že Blockchain je stále mladý

Humbuk za blockchainem je v tuto chvíli docela neskutečný.

Nedávné zprávy ve skutečnosti naznačují, že společnostem, které ke svým jménům přidají slovo „blockchain“, došlo k výraznému nárůstu jejich akcií. Ve skutečnosti šly akcie v malé americké firmě na výrobu nealkoholických nápojů až o 432% poté, co společnost změnila svůj název z Long Island Iced Tea Corp na Long Blockchain Corporation!

Tento druh nereálného humbuku přináší na blockchain spoustu nespravedlivých očekávání.

I když věříme, že blockchain je velká inovace, v žádném případě to není kouzelné tlačítko. Nezmění to špatný obchodní nápad na skvělý, ujasníme si to.

Tato technologie je stále velmi mladá a existuje spousta nových cest, které je třeba prozkoumat a vylepšit, jako je škálovatelnost a interoperabilita. Zajímavým rysem blockchainu je však to, že se stane silnějším, jak bude stále více přijímán.

Co byste tedy měli dělat?

Věříme v potenciál blockchainu a věříme, že většina podniků si jej v budoucnu osvojí. To však neznamená, že to musí mít na prvním místě každý podnik. Nedělejte decentralizaci, abyste se připojili ke stádu.

Musíte se důkladně a důkladně podívat na své podnikání a zvážit všechny body, o kterých jsme dosud mluvili:

 • Máte již zavedený skvělý obchodní proces, který nevyžaduje narušení?
 • Bude vaše společnost schopna zvládnout náklady spojené s integrací blockchainu, zejména v raných fázích?
 • Budete moci investovat do vzdělávání svých manažerů?
 • Dokážete tímto posunem zrychlit celý svůj tým?
 • Můžete získat úžasné vývojáře blockchainu?
 • Bude se váš tým schopen této změně přizpůsobit?
 • Je vaše klientská základna dostatečně silná, aby vám při tomto přechodu zůstala věrná??
 • Měli byste změnit celou infrastrukturu vaší společnosti nebo podniknout kroky a učinit rozhodnutí?
 • Jste ochotni riskovat všechno a hazardovat s touto vzrušující, a přesto mladou technologií?

Než uděláte ten skok, položte si tyto otázky.

Poté, pokud jste si jisti, že provedete tento skok, měli byste s tím pokračovat.

Není to příliš technické? Nejste vývojář? Žádný problém. Tento program byl navržen speciálně pro vás!

Zabezpečte si své místo hned teď!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me