Co je to křivkové financování (CRV)? Pohled na nejnovější DeFi token Ethereum

Aktualizace (13. srpna): 13. srpna vydal vývojový tým Curve CRV komunitě Ethereum. 3% cirkulující nabídky distribuované minulým poskytovatelům likvidity byla zvýšena na 5%, přičemž Curve zřejmě chtěla odměnit ty, kteří protokol podporovali již od počátku. CRV v současné době obchoduje na Uniswapu, Moonswapu a dalších decentralizovaných burzách.

Curve se od svého uvedení na trh v lednu 2020 rychle stal předním hráčem v ekosystému decentralizovaného financování (DeFi) společnosti Ethereum. Curve se rychle stal jedním z největší protokoly v prostoru DeFi, data z programu DefiPulse.

Podle definice, Křivka je agregátor likvidity. Laicky řečeno, jedná se o decentralizovanou burzu, která podporuje vytváření likvidity – klíčového aspektu jakéhokoli finančního trhu – nabídkou pobídek.

Stejně jako v případě mnoha dalších decentralizovaných finančních protokolů nebyla Curve při spuštění plně decentralizovaná, vedená týmem Curve pod vedením Michael Egorov, zakladatel společnosti NuCypher s Ph.D. ve fyzice.

To znamená, že i když to může být skvělý koncept a plán, Curve jako protokol byl poté citlivý na nedostatky (a výhody) spočívající v tom, že jeden směr určí jeho směr.

To se ale mění zavedením nativního tokenu řízení pro aplikaci založenou na etherea s tickerem „CRV“, který zakládá Curve do decentralizované autonomní organizace (DAO). Než se do toho ale pustíme, něco víc o Curve jako platformě pro decentralizovanou výměnu.

Co je to křivka?

Jak již bylo zmíněno, Curve je protokol zaměřený na to, aby uživatelům poskytl platformu pro snadnou výměnu určitých aktiv založených na etherea. Jako Michael Egorov, výše zmíněný zakladatel projektu, vysvětleno v nedávném rozhovoru:

 “Když už mluvíme o křivce, jedná se o burzu výslovně určenou pro stablecoiny a bitcoinové tokeny na ethereu.”

Všechno známé o tokenu CRVGrafika z křivky

Možná se ptáte, kromě jeho zaměření na americké dolarové stablecoiny, jako jsou Tetherovy USDT, USD Coin a DAI a ethereové bitcoinové tokeny, jako jsou renBTC a Wrapped Bitcoin, co ho odlišuje od učebnice DEX?

Odpověď na to je poněkud komplikovaná, ale záleží na tom, jak probíhají obchody a jak je zajišťována likvidita.

Na rozdíl od tradičních decentralizovaných burz, které vyžadují prodejní objednávky v určité objednávce, aby odpovídaly objednávkám, používá Curve algoritmus nebo algoritmy tvorby trhu k posílení likvidity svých trhů. Díky tomu je Curve protokolem automatizovaného tvůrce trhu (AMM).

Co je to křivkové financování (CRV)? Pohled na nejnovější DeFi token Ethereum

Pro ty, kteří nevědí, je tvůrcem trhu software nebo subjekt, který nakupuje a prodává finanční nástroje, poskytuje trhu likviditu a zároveň těží z rozpětí mezi nabídkovou a prodejní cenou.

Díky implementaci algoritmu tvůrce trhu může Curve umožnit rychlejší párování objednávek na své platformě. Egorov ve stejném výše zmíněném rozhovoru uvedl, že algoritmus, který implementoval, může poskytnout trhům křivek „100–1 000krát větší hloubku trhu než Uniswap nebo Balancer.“

“Klíčovým aspektem Curve je jeho algoritmus tvorby trhu, který může poskytnout 100–1 000krát větší hloubku trhu než Uniswap nebo Balancer pro stejnou celkovou uzamčenou hodnotu. Tato dynamika pomáhá obchodníkům i poskytovatelům likvidity, protože jejich základní výnosy jsou vyšší než u Uniswap a podobně o stejný faktor jako hloubka trhu. “

To znamená, že obchodníci, dokonce i větší „mocní uživatelé“, mohou snadno vyměnit svou kryptoměnu za jinou (pokud je podporována fondem Curve) s minimálními poplatky a skluzem.

Zajímavé na Curve a dalších ethernetových DeFi protokolech ve své třídě je, že kdokoli může poskytnout likviditu trhu.

Tam, kde tradiční tvůrci trhu nejčastěji využívají k zajištění likvidity na trhu aktiva poskytovaná na burze nebo vlastní podíly, Curve nabízí všem uživatelům aktiva podporovaná svými trhy k zajištění likvidity.

Zajišťování likvidity je motivováno potenciálními zisky, které z toho mohou vydělat. Tyto decentralizované fondy likvidity berou poplatky, které jsou poté předávány poskytovatelům likvidity.

Zisky, kterých lze dosáhnout vložením jejich kryptoměny do fondu, se mohou lišit, protože do značné míry závisí na objemu a vkladech, které fond každodenně vidí.

Podle Vlastní statistiky křivky od 21. července může průměrný poskytovatel likvidity ve svém Compound poolu vydělat 5,51% ročně, zatímco průměrný poskytovatel likvidity u jeho Binance USD fondu činí zhruba dvojnásobek.

I když tyto výnosy mohou znít lákavě, zejména ve světě s 0% úrokovými sazbami a devalvací fiat, je důležité si uvědomit, že při poskytování kryptoměny do fondu existují rizika.

Rizika při zajišťování likvidity pro křivky, vyvažovače a další AMM

Hlavním rizikem při používání Curve a dalších protokolů AMM je riziko utrpení nestálé ztráty (IL).

Jednoduše řečeno, nestálá ztráta je ztráta, která může vzniknout uložením kryptoměny do protokolu automatizovaného tvůrce trhu, jako je Curve nebo Balancer, místo aby tato aktiva držela v peněžence. IL se objeví, když se ceny tokenu ve fondu likvidity rozcházejí.

Tyto ztráty mohou být nestálé (odtud název). IL se však mohou stát trvalými, když arbitři, kteří mají za úkol vyvažovat každý fond, vyvážejí fond na cenu sdílených aktiv na burzách.

Analytik DeFi a investor rizikového kapitálu Andrew Kang sdílené graf v červenci 2020. Ukazuje, jak umístění Chainlink (LINK) do fondu Uniswap silně zaostalo, když drží LINK během roku před zveřejněním grafu.

ŘetězGraf ztrát způsobených uvedením Etherea a Chainlink do fondu LINK / ETH společnosti Uniswap vs. cena LINK od Andrewa Kanga

Opět nejde o problém, který se týká pouze křivky. Jiné AMM jako Uniswap a Balancer jsou náchylné k ILs stejně.

Je však pozoruhodné, že velikost potenciálních IL je na křivce přirozeně nižší než u jiných AMM díky složení fondů: Křivka je centrem stabilnícoin, zatímco jiné protokoly AMM umožňují obchodování s téměř jakýmkoli altcoinem založeným na ethereu. Jako jeden komentátor DeFi napsal k věci:

“Protože Curve obchoduje pouze se stabilcoiny, poskytovatelé likvidity zaznamenávají minimální, pokud vůbec nějakou trvalou ztrátu.” Díky tomu je dodávka likvidity na Curve v některých ohledech atraktivnější než u Uniswap, protože výnosy jsou tržně neutrální. “

Co je CRV?

Se základy Curve z cesty stojí za to podívat se, co přesně je CRV.

Jak již bylo zmíněno, Curve nebyl při spuštění plně decentralizovaný. Zatímco uživatelé mohli vážit přes Twitter, Reddit nebo jiná fóra, směr protokolu založeného na etherea byl do značné míry závislý na týmu Curve.

To se mění s CRV, kryptoměnou založenou na ethereu, která má být spuštěna koncem července, a CurveDAO, decentralizovanou autonomní organizací, která bude používat CRV jako svůj token správy.

Na rozdíl od kryptoměn vydaných v roce 2017 bude CRV distribuován prostřednictvím pobídkového programu místo prostřednictvím ICO. Podrobnosti zatím nejsou jasné, jak přesně budou mince rozděleny, ale člen týmu Curve napsal:

„CRV bude udělena poskytovatelům likvidity Curve.fi. Nebude probíhat žádný veřejný prodej ani ICO. Všichni uživatelé, kteří poskytli likviditu v Curve, budou od prvního dne zpětně oceněni CRV na základě toho, jak dlouho a za kolik poskytli likviditu CRV. “

Co je to křivkové financování (CRV)? Pohled na nejnovější DeFi token EthereumObrázek z příspěvek týmu Curve který ukazuje inflační plán CRV

Tento systém znamená, že ti, kteří dodali likviditu v minulosti nebo aktuálně dodávají likviditu do Curve pooly, budou moci požadovat CRV.

V době psaní tohoto článku bude maximální kapitalizace dodávek CRV činit 3,03 miliardy tokenů. Tato dodávka bude rozdělena následovně:

  • 61% (~ 1,85 miliardy) poputuje poskytovatelům likvidity. 3% (~ 90 milionů) z toho 61% bude distribuováno poskytovatelům likvidity, kteří byli aktivní před spuštěním CRV.
  • 31% (~ 939 milionů) připadne akcionářům společnosti Curve. Tito akcionáři nejsou veřejně známí, i když se na ně bude vztahovat dvouleté až čtyřleté rozhodné období.
  • 3% (~ 90 milionů) půjdou zaměstnancům společnosti Curve s dvouletým rozhodným obdobím.
  • 5% (~ 150 milionů) půjde do zápalné rezervy, která se použije pouze v případě nouze.

Je čas na rychlé oznámení.

Curve pracuje na decentralizaci svého vlastnictví prostřednictvím tokenu řízení Curve. Všichni poskytovatelé likvidity od počátku v lednu 2020 budou pro počáteční rozdělení proporcionálně zohledněni.

Podrobnosti o nabídce / poptávce budou brzy následovat!

– Curve Finance (@CurveFinance) 30. května 2020

Důležité je, že tyto podrobnosti se mohou změnit. Blockgeeks tuto příručku aktualizuje, pokud se tyto podrobnosti změní.

Ačkoli CRV bude s největší pravděpodobností spuštěno jako token pro obchodníky, kteří chtějí profitovat z šílenství DeFi, jeho primárním účelem je být tokenem správy pro CurveDAO.

CurveDAO, což je DAO využívající manažera / tvůrce decentralizované organizace založeného na etherea Aragona, umožní držitelům CRV ovlivnit směr protokolu pomocí systému „časově váženého hlasování“. Časově vážený systém dává zkušenějšímu držiteli CRV větší váhu při rozhodování než držitel, který hlasuje o návrhu poprvé. Tento systém může bohatým útočníkům ztížit manipulaci s protokolem ve svůj prospěch.

CRV také použije mechanismy zachycování hodnoty, uzamykací mechanismy a mechanismy vypalování poplatků k podpoře zajišťování likvidity, účasti na správě a držení kryptoměny.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map