Co je to tokenomika?…

 

V době psaní tohoto článku činil celkový tržní strop kryptoměny 170 miliard dolarů. Pokud si chcete dát svůj kousek koláče, doporučujeme vám, abyste se před tím, než se vrhnete, vzdělávali. Existuje široká škála tokenů s různými modely tokenů nebo „tokenomikou“. Abyste získali důkladné znalosti o tokenomice vašeho cílového aktiva, budete si muset podrobně projít jejich dokument.

Co je to tokenomika? Průvodce konečným investorem

Účelem této příručky je poskytnout základní informace o tom, jak tokenomika funguje.

Co je to Token?

Ve skutečném životě je token věc, která slouží jako viditelné nebo hmatatelné znázornění skutečnosti, kvality, pocitu atd., Můžete si hned teď vyprázdnit kapsy a je pravděpodobné, že narazíte na spoustu tokenů v reálném životě.

 • Vaše členská karta v tělocvičně je token, který představuje skutečnost, že jste si předplatili tělocvičnu.
 • Váš řidičský průkaz je token, který představuje skutečnost, že jste absolvovali výcvik potřebný k řízení ve vaší zemi.
 • Vaše klíčová karta hotelu ukazuje, že jste hotelu zaplatili za pokoj.

Podobně v kryptoverzi je token reprezentací „něčeho“ v jeho konkrétním ekosystému. Mohlo by to mít hodnotu, podíl, hlasovací právo nebo cokoli jiného. Token není omezen na jednu konkrétní roli; ve svém původním ekosystému může plnit mnoho rolí. Token představuje aktivum nebo nástroj, který společnost má, a obvykle je rozdávají svým investorům během veřejného prodeje.

Co je to tokenomika ?

Tokenomika se skládá ze dvou slov „Token“ a „Economics“. Tokenomika je kvalita tokenu, která přesvědčí uživatele / investory, aby si ji osvojili a pomohli vybudovat ekosystém kolem základního projektu tohoto tokenu. Když tedy řekneme „kvalita“, co přesně máme na mysli? Zjednodušeně řečeno, vše, co ovlivňuje hodnotu tokenu, je součástí tokenomiky. Tokenomika je docela široký předmět a zahrnuje celou řadu komponent. Pojďme si je projít jeden po druhém.

Tým

Mělo by být samozřejmé, že důvěryhodný projekt má za sebou spolehlivý tým. Lidé, kteří stojí za projektem, mají zásadní význam při určování, zda má mince šanci získat široké přijetí. Uvedeme vám docela dobrý příklad.

Co je to tokenomika? Průvodce konečným investorem

To, co vidíte výše, je tým, který stojí za tokenem základní pozornosti aka BAT. Již dříve jsme napsali podrobného průvodce BAT, který můžete zkontrolujte zde. Jedním z hlavních důvodů, proč BAT získala tolik humbuku, je jejich tým. Zakladatelem BAT je Brendan Eich, který je tvůrcem JavaScript a Mozilla Firefox. Spolu s ním je i tým kolem něj mimořádně talentovaný a důvěryhodný.

Přidělení tokenů

Další důležitou věcí, na kterou se musíme podívat, je, jak bude token ve skutečnosti distribuován po crowdsale. Tyto podrobnosti si můžete prohlédnout v dokumentaci k projektu. Je také důležité zkontrolovat období blokování tokenů předaných týmu a poradcům. Zakladatelé / tvůrci, kteří se zajímají o dlouhodobý potenciál svých projektů, budou mít dlouhé období blokování.

Vztahy s veřejností & Branding

Jedním z nejdůležitějších aspektů krypto projektu je jeho komunita. Bez dobré komunity není projekt nic. Nezáleží na tom, jak zásadně zní vaše kryptoměna, je zásadní věnovat náležitou pozornost a respekt vašim potenciálním kupujícím aka komunitě. Projekty s nejaktivnějšími komunitami mají tendenci mít stabilnější tokeny.

Mnoho krypto projektů má sklon dívat se dolů na budování komunity a soustředit celou svou energii na stavbu produktu. I když není absolutně nic špatného na tom, že se věnujete budování skvělého projektu, neměli byste v tomto procesu ignorovat jejich komunity. Projekty musí zajistit, aby v jejich týmu byl někdo, kdo pravidelně komunikuje s uživateli a projevuje empatii.  

Obchodní model

Jedním z nejdůležitějších faktorů, které je třeba zkoumat, je obchodní model projektu. Projekty by měly mít robustní model, pomocí kterého mohou vydělávat peníze. Kryptoměny jako Bitcoin a Bitcoin Cash se používají pouze k platebním účelům, a proto nepotřebují složité obchodní modely. U decentralizovaných aplikací, jejichž cílem je více než jednoduché platební systémy, však musí mít robustní obchodní model.

Např. Golemovým modelem je používat své GNT tokeny k získání přístupu k jeho zdrojům. Podobně v EOS budete muset vsadit a tím se držet svých žetonů, abyste získali prostředky potřebné ke spuštění vašich Dapps.

Skutečný svět Utility

Další věc, kterou budete muset prozkoumat, abyste získali správný pohled na tokenomiku projektu, je jeho skutečná užitečnost. Jinými slovy, přináší projekt na trh nějakou skutečnou hodnotu? Je platforma projektu zcela závislá na tokenu? Pokud ano, pak je to projekt, do kterého se vyplatí investovat.

Právní stránka

Po naprostém množství peněz, které mezinárodní organizace pro suroviny získaly v letech 2017 a 2018, byly podrobeny zvýšené právní kontrole prostřednictvím různých řídících orgánů. Projekt, o který máte zájem, by měl být právně v souladu se všemi předpisy země, ve které sídlí. Projekt musí mít právní tým, který se stará o veškeré dodržování právních předpisů..

Struktura tokenu

Poslední věcí, na kterou se musíme podívat, je struktura tokenu a to, jak dobře zapadá do projektu. Toto je docela hluboké téma a my se mu budeme věnovat výhradně v následujících částech.

Druhy žetonů

Než však půjdeme dále, musíme přesně pochopit, s jakým tokenem máme co do činění. Existuje několik kategorií, do kterých můžeme tyto tokeny rozlišit. Podívejme se na některé z těchto kategorií, abychom lépe porozuměli.

Vrstva 1 vs vrstva 2

Vrstva 1 je podkladový / hlavní blockchain. Token, který napájí tento blockchain, je token vrstvy 1. Layer 2 is the Dapps / ICOs built on top of the main underlying blockchain. Vezměme si příklad, abychom získali lepší porozumění.

OmiseGO je projekt, který je postaven na blockchainu Ethereum. V tomto případě je ethereum vrstva 1 a je napájena etherem, tokenem vrstvy 1. OmiseGO je vrstva 2 a je poháněn tokenem vrstvy 2 OMG.

V tomto případě je blahobyt aplikace vrstvy 2 zcela závislý na celkové pohodě vrstvy 1. Pokud existují nějaké problémy s blockchainem vrstvy 1, např. hack nebo chyba, ovlivní to také celkovou pohodu vrstvy 2. Mnoho projektů v současné době pracuje na tom, aby vrstva 1 a vrstva 2 byla co nejvíce nezávislá, ale bylo by lží navrhnout, aby tyto dva neměly vůbec žádnou souvislost.

Nyní, pokud se aplikaci vrstvy 2 daří, pak se to pozitivně odráží na vrstvě 1. Mnoho projektů vrstvy 1 se proto snaží přilákat co nejvíce vývojářů na svou platformu. Vyšší kvalita aplikací vrstvy 2, lepší hodnota sítě vrstvy 1.

Original Chain vs Forked Chain

Druhá kategorie je většinou o protokolu vrstvy 1. Jednoduše řečeno, je protokol originální nebo byl rozdělen na jiný protokol. Bitcoin a Ethereum jsou příklady původních řetězových protokolů.

ZCash, Bitcoin Cash, Litecoin atd. Jsou všechny příklady rozdvojených řetězců, protože byly rozdvojeny z hlavního bitcoinového protokolu.

Utility vs Zabezpečení

užitečnost vs bezpečnost

Protože většina ICO představuje investiční příležitosti v samotné společnosti, většina tokenů se kvalifikuje jako cenné papíry. Pokud se však token nekvalifikuje podle Howeyova testu, pak se klasifikuje jako tokeny utility. Tyto tokeny jednoduše poskytují uživatelům produkt a / nebo službu. Přemýšlejte o nich jako o žetonech brány.

Jak vysvětluje Jeremy Epstein, generální ředitel společnosti Never Stop Marketing, tokeny Utility mohou:

 • Poskytněte držitelům právo používat síť
 • Poskytněte držitelům právo využívat síť hlasováním
 • Vzhledem k tomu, že je k dispozici maximální limit maximální dostupnosti tokenů, může hodnota tokenů stoupat kvůli rovnici nabídky a poptávky.

Na druhou stranu je krypto token, který projde Howeyovým testem, považován za bezpečnostní token. Ty obvykle odvozují svoji hodnotu z externího obchodovatelného aktiva. Protože se tokeny považují za cenný papír, podléhají federálním cenným papírům a předpisům. Pokud ICO nebude dodržovat předpisy, mohou být vystaveni pokutám.

Fungible vs Non Fungible

zaměnitelný vs nefungovatelný

Podle Investopedia „Fungibility je zboží nebo zaměnitelnost aktiv s jiným jednotlivým zbožím nebo aktivy stejného typu. “

Co je tedy zastupitelné a co nepostradatelné.

Pokud si půjčíte 100 USD od svého přítele a vrátíte mu další 100dolarovou bankovku, pak je to naprosto v pořádku. Ve skutečnosti můžete svému příteli dát 2 50dolarové bankovky nebo dokonce 10 10dolarových bankovek. Bude to naprosto v pořádku, protože dolary (nebo papírové měny obecně) jsou z velké části zastupitelné.

Na druhou stranu, co… sběratelský materiál?

Např. Předpokládejme, že jsi z nějakého důvodu vzal Picassovu malbu na den na kamarádku? Co se stane, když jí budete muset vrátit nějaký jiný Picassův obraz? Ještě horší je, že pokud namísto vrácení obrazu vrátíte obraz v menších částech?

Ať tak či onak, budete mít štěstí, pokud vám nebude vykukovat.

Proč tomu tak je?

Na rozdíl od měny jsou obrazy a jakýkoli druh sběratelských předmětů nezastupitelné.

Měny získávají větší hodnotu díky své zastupitelnosti. Čím více je konkrétní měna považována a přijímána, tím více lidí ji bude používat, a proto bude mít větší vnímanou hodnotu. Pokud je tedy platba jedním z hlavních nástrojů tokenu, který vás zajímá, měli byste zkontrolovat, zda je token zaměnitelný nebo ne.

Nezaměnitelnost je požadovaným aktivem, když je váš token sběratelský. Např. token cryptokitties je příkladem nezastupitelných tokenů. Získávají svou hodnotu tím, že jsou jedineční.

Tok tokenů

Existuje několik komponent, které musíte mít na paměti, abyste pochopili strukturu tokenu. Nejprve se podívejme na tok tokenů.

Pochopení toho, jak token bude proudit v ekosystému, je pro jeho vrozenou tokenomiku zásadní. Při pohledu do projektu byste měli zvážit následující:

 • Jak se projekt dlouhodobě snaží vybudovat udržitelný a stabilní ekosystém?
 • Jak se tokeny vkládají do ekosystému? Jak tokeny opouštějí ekosystém?
 • Jak jsou jednotliví účastníci motivováni k nejlepším výkonům??

Tok toků ve vrstvě 1

Nyní se na to podívejme z pohledu tokenů 1. vrstvy. Kromě toho, že jde o způsob platby, zvyšují tokeny vrstvy 1 jejich tokenomiku:

 • Motivace účastníků.
 • Vývoj na platformě

Motivace účastníků

Bitcoin je původní protokol vrstvy 1. I když má jednoduchý model platebního systému, běží na zadní straně konkrétních uzlů známých jako horníci. Bitcoin funguje na základě konsensuálního protokolu proof-of-work (POW).

Shrňme si, jak protokol Proof-of-Work pracuje s blockchainem.

 • Horníci řeší kryptografické hádanky, aby „těžili“ blok a přidali jej do blockchainu.
 • Tento proces vyžaduje nesmírné množství energie a výpočetní využití. Hádanky byly navrženy způsobem, který ztěžuje a zatěžuje systém.
 • Když horník vyřeší hádanku, předloží svůj blok síti k ověření. Pokud bude schválen, blok se přidá do řetězu.

Co tedy tyto horníky podněcuje k dobré práci, koneckonců těžba je záměrně drahá? Za nalezení platného bloku dostane horník nebo přesněji fond, do kterého miner patří, odměnu za blok, která od tohoto okamžiku činí 12,5 BTC.

Toto je příklad pozitivní pobídky v kryptosystému. Existují také případy negativní motivace.

Ethereum plánuje přejít na mechanismus konsensu proof-of-stake (POS) prostřednictvím Casperova protokolu. Jak tedy funguje POS?

Proces bude fungovat takto:

 • Validátoři budou muset zamknout část svých mincí jako vklad.
 • Poté začnou ověřovat bloky. To znamená, že když objeví blok, o kterém si myslí, že může být přidán do řetězce, ověří jej umístěním sázky na něj.
 • Pokud se blok připojí, pak validátoři obdrží odměnu úměrnou jejich sázkám.

To zní jednoduše, ale jak funguje negativní motivace? Pokud se validátor v Ethereu pokusí jednat zlomyslně, vstoupí do hry sekací mechanismus.

Jinými slovy, pokud budete jednat proti systému, sázka, kterou jste vložili do systému, bude okamžitě odříznuta. Tím je zajištěno, že účastníci systému jednají v souladu se zavedeným tokem tokenů.

Vývoj na platformě

Podle generálního ředitele Binance CZ, “Aby náš průmysl mohl růst, potřebujeme více podnikatelů k vytváření skutečných projektů.”

Není sám, kdo uvažuje tímto způsobem. Zakladatel společnosti Ethereum Vitalik Buterin a zakladatel společnosti Tron Justin Sun povzbuzovali své komunity, aby stavěly skutečné projekty na svých příslušných blockchainech.

Dobře, takže někteří z nejchytřejších lidí v blockchainovém prostoru chtějí, aby na blockchainových platformách bylo více vytváření Dapp. Abychom poznali vztah mezi vytvářením důvěryhodnějších projektů v síti a hodnotou této sítě samotné, budeme se muset podívat do Metcalfeova zákona.

Metcalfeův zákon je teorie síťového efektu. Podle Wikipedia, „Zákon společnosti Metcalfe uvádí, že účinek telekomunikační sítě je úměrný druhé mocnině počtu připojených uživatelů systému (n ^ 2).“

Byl formulován Bobem Metcalfe, vynálezcem Ethernetu a spoluzakladatelem 3Com.

Co je to tokenomika? Průvodce konečným investorem

Image Credit: Andrew Chen

Dobře, co to vlastně znamená a proč je to cenné? Jednoduše řečeno, Metcalfeův zákon stanoví, že čím více lidí bude do sítě zapojeno, tím bude cennější.

Vraťme se k našemu příkladu telefonů.

Pokud telefon vlastnila pouze jedna osoba, nebude to vůbec cenné. Pokud však telefon vlastní dva nebo více lidí, je to okamžitě cennější, protože tito lidé se navzájem propojují a sdílejí informace.

Ve skutečnosti to můžeme zkontrolovat pomocí následujícího diagramu:

příklad síťového efektu

Uznání obrázku: Wikipedia.

Jak ukazuje výše uvedený diagram, pokud máte v síti dva telefony, můžete provést pouze jedno připojení. Pokud existuje 5 telefonů, můžete provést 10 připojení. Pokud je však v síti 12 telefonů, můžete provést 66 připojení. To je docela působivý exponenciální růst!

Navíc, ještě jedna věc, na kterou byste neměli zapomenout na sítě, je, že mají sklon mít svůj vlastní život. To znamená, že čím dál více lidí je používá, mají tendenci přitahovat stále více uživatelů. To je důvod, proč si nejúspěšnější sítě obvykle užívají extrémního exponenciálního růstu.

Podívejme se ve skutečnosti na příklad Facebooku. Následující graf podle TechCrunch ukazuje růst Facebooku za poslední desetiletí:

Co je to tokenomika? Průvodce konečným investorem

Facebook získal až 2,19 miliardy aktivních uživatelů měsíčně. To je ~ 30% populace Země!

Zároveň díky zákonu Metcalfe’s zákonitě rostlo i ocenění Facebooku.

Následující graf The Motley Fool ukazuje, že ocenění Facebooku vzrostlo o 144,5% v období 3 a půl roku mezi 2012 a 2015.

Co je to tokenomika? Průvodce konečným investorem

Právě teď dosahuje neuvěřitelných 500 miliard dolarů. A to vše díky Metcalfe’s Law.

Využití zákona Metcalfe na platformách vrstvy 1

Může platforma vrstvy 1, jako je Ethereum, EOS, Neo atd., Využít zákon společnosti Metcalfe ke zvýšení jejich ocenění? Absolutně. Ve skutečnosti je to od nynějška jediné zaměření všech těchto platforem.

To si tedy klade otázku.

Jak vytvářejí interní ekonomický a tokový tokový systém, který vývojářům umožní vytvářet jejich projekty co nejefektivněji? Dvě metody používané těmito platformami jsou:

 • Zahrnutí nákladů na plyn.
 • Sázení.

Začlenění nákladů na plyn

V matematické logice máme chybu zvanou „zastavení problému“. V zásadě uvádí, že není možné zjistit, zda daný program může nebo nemůže vykonat svou funkci v časovém limitu. V roce 1936 Alan Turing pomocí Cantorova úhlopříčného problému odvodil, že neexistuje způsob, jak zjistit, zda daný program může skončit v časovém limitu nebo ne.

To je zjevně problém s inteligentními smlouvami, protože smlouvy ze své podstaty musí být možné v daném časovém limitu ukončit. Byla přijata některá opatření k zajištění toho, aby existoval způsob, jak smlouvu externě „zabít“ a nevstupovat do nekonečné smyčky, která vyčerpá zdroje:

 • Turingova neúplnost: Platforma Turing Incomplete bude mít omezenou funkčnost a nebude schopná provádět skoky a / nebo smyčky. Proto nemohou vstoupit do nekonečné smyčky.
 • Měřič kroků a poplatků: Program může sledovat počet „kroků“, které provedl, tj. Počet instrukcí, které provedl, a poté ukončit, jakmile byl proveden určitý počet kroků.
 •  Měřič poplatků. Zde se smlouvy provádějí s předem zaplaceným poplatkem. Každé provedení instrukce vyžaduje určitou částku poplatku. Pokud utracený poplatek přesáhne předplacený poplatek, je smlouva ukončena. Zaměřme se na měřič poplatků.

Inteligentní smluvní platformy, jako je Ethereum, využívají vrozený měřič poplatků s názvem „náklady na plyn“. Každá instrukce v inteligentní smlouvě je spojena s náklady na plyn. Před realizací připojí developer ke smlouvě trochu plynu. Jakmile je plyn vyčerpán, smlouva se okamžitě zastaví. Uživatelé chytré smlouvy hradí náklady na plyn prostřednictvím tokenů Ether.

Sázení

Metoda „nákladů na plyn“ prošla důkladnou kontrolou, protože má tendenci rychle stoupat. To je důvod, proč mnoho nových blockchainů, jako je EOS, začlenilo staking metodu pro interakci vývojářů. Vývojáři systému EOS jednoduše vsadí své tokeny EOS a na oplátku získají ekvivalentní množství zdrojů. Z dlouhodobého hlediska je metoda sázení pro vývojáře levnější než metoda cen plynu.

Tokenomika: Závěr 

Přesun na část 2

Pokud jde o tokenomiku, je toho stále mnohem víc, než musíme pokrývat. Již jsme dosáhli významného pokroku v části 1 a vše pojednáme v části 2. Doufáme, že jste z této příručky získali nějaké cenné poznatky. Chcete-li přidat něco k tomu, co bylo diskutováno výše, vypněte zvuk v sekci komentáře níže.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me