Rootstock (RSK) je chytrá smluvní platforma ke kterému je připojen BitcoinBlockchain prostřednictvím technologie sidechain. Rootstock vám umožňuje vytvářet aplikace kompatibilní s Ethereem (model web3 / EVM / Solidity) a přitom si stále užívat zabezpečení poskytované bitcoinovým blockchainem. V samém jádru, Podnože je kombinací:

 • Turingův kompletní deterministický virtuální stroj zohledňující zdroje (pro inteligentní smlouvy) je kompatibilní s EVM Ethereum.
 • Obousměrný navázaný bitcoinový postranní řetězec (pro obchod označený jako BTC) založený na silné federaci.
 • SHA256D konsensuální protokol o sloučení těžby (pro konsensuální zabezpečení spoléhající na bitcoinové horníky) s 30sekundovým blokovým intervalem. (pro rychlé platby).

Rootstock také využije svůj technologický zásobník – Rootstock Infrastructure Framework Open Standard (RIFOS), aby pomohl vybudovat zdravý ekonomický systém na vrcholu bitcoinů. Usnadní používání technologie blockchain tím, že bude pro každého co nejjednodušší.

RIFOS – Třetí vrstva

RIFOS lze vizualizovat jako třetí vrstvu nad bitcoinovým blockchainem a lze jej považovat za decentralizovaný AWS. Pokud jde o RIFOS, mějte na paměti následující funkce:

 • Pokud je produkt kompatibilní se základními protokoly, mohou jej vývojáři bez problémů integrovat do ekosystému RIFOS.
 • Všechny jednotlivé komponenty RIFOS byly navrženy tak, aby maximalizovaly potenciální výhody pro ty, kteří chtějí nabízet své infrastrukturní služby v rámci ekosystému protokolu.
 • Všechny komponenty jsou chráněny zabezpečením poskytovaným sítí Bitcoin.
 • Jeho protokoly budou zahrnovat mechanismy spouštějící síťové efekty a úspory z rozsahu.
 • Většina služeb běžících v RIFOS bude spotřebována s využitím jediného tokenu (RIF).

Existují tři konkrétní oblasti, kde RIFOS aktuálně pracuje na Úložišti, platbách & RNS. V této příručce budeme hovořit o tom, co RIFOS dělá v každé z těchto kategorií. Rovněž je porovnáme s podobnými případy použití.

# 1 Úložiště

Decentralizované úložiště je jedním z nejpřesvědčivějších případů použití kvůli následujícím problémům s centralizovaným cloudovým úložištěm:

 • Převzetí kontroly, hackerská rizika & Nesprávná správa dat: V tradičních řešeních cloudového úložiště budete muset svá data předat třetí straně. To znamená, že budete muset důvěřovat třetí straně, že se nebude pokazit, a doufat, že její systémy a zabezpečení jsou aktuální. Jelikož jsou všechna data uložena na centralizovaném serveru třetí strany, jsou náchylná k hackerským útokům. To není jen nějaký náhodný předpoklad. Servery třetích stran byly opakovaně hackovány, aby získaly citlivé a soukromé informace. Třetí strana může vaše data špatně spravovat z hanebných důvodů nebo jen z důvodu obecné nekompetentnosti. Podívejte se, jak Facebook špatně spravoval uživatelská data během skandálu Cambridge Analytica.
 • Odpor proti cenzuře: Vzhledem k tomu, že data nejsou uložena v centralizovaných společnostech, nepodléhají žádným pokynům.
 • Snadné škálování: Systém úložiště dat se ve výchozím nastavení snadno rozšiřuje a má distribuční síť obsahu.

  Potenciál zabránit ztrátě dat, pokud poskytovatel služby zastaví službu: v zásadě byste měli mít vždy možnost načíst svá data z decentralizovaného úložiště i poté, co aplikace přestane fungovat.

Úložiště RIF

 • RIF umožní vývojářům obsluhovat jejich dApps bez nutnosti mít server. Funkce úložiště RIF jsou následující:
 • Umožněte šifrované a decentralizované ukládání a streamování informací prostřednictvím jednotného rozhraní a sady knihoven.

  Nabízí několik možností pro různé potřeby, od decentralizovaného úložiště rojů po šifrovaný cloud a fyzické úložiště.

Společnost RIFOS uzavřela partnerství se sítí Swarm, distribuovanou platformou úložiště a službami distribuce obsahu, aby vytvořila skutečně decentralizovaný a nezastavitelný internet hodnoty. Partnerství mezi Swarm a RIF storage se také postará o:

 • Vytvořte solidní motivační plán, který kombinuje Swarm´s Accounting Protocol (SWAP) s mechanismem vypořádání a plateb vrstvy 2 (L2).
 • Vytvořte požadované účetní funkce mezi uzly pro poskytovaná data a vypořádání.
 • Přidejte interoperabilitu a antifragilitu, aby se Swarm stal implementací decentralizovaného úložiště s více blockchainy.

Jak funguje úložiště RIF a roj

Abychom pochopili jak Úložiště RIF a Roj funguje, pojďme pochopit, jak funguje jednoduchá funkce úložiště. Uživatelé budou s cloudovým úložištěm dělat jen dvě věci – nahrávání a stahování souborů. Pokud jde o Swarm, bude nahrávání fungovat takto:

 • Nahrání souboru do uzlu.
 • Příprava souboru (blokování a šifrování).
 • Distribuce bloků do sítě.

Chcete-li nahrát soubor, uživatel se nejprve připojí k uzlu Swarm a nahraje soubor prostřednictvím uživatelského rozhraní jako uživatelské rozhraní úložiště RIF. Před nahráním do sítě je soubor rozdělen na malé části zvané „chunks“. Kusy jsou poté mapovány do Merkle Tree:

RIF (Rootstock Infrastructure Framework) - Budování zdravého ekonomického ekosystému na vrcholu bitcoinu

V tomto stromu jsou listy naplněny hashem každého bloku, zatímco kořen stromu představuje hash celého souboru. Chcete se dozvědět více o Merkle Trees? Můžete si přečíst našeho průvodce tady.

Proces stahování funguje v opačném pořadí. Uživatel požaduje soubor podle kořenové hodnoty hash stromu Merkle. Kusy jsou nakonec dešifrovány a soubor je sestaven.

O motivaci

Pro motivaci jednotlivých uzlů k účasti v systému definoval Swarm systém s názvem Swarm Accounting Protocol (SWAP). Podle jejich dokumentace je SWAP „systém tit-for-tat, kde uzly účtují, kolik dat požadují a poskytují. V zásadě to znamená, že pokud ode mě požadujete milion kusů, na oplátku vám naservíruji jeden milion kusů. “

Jakmile jeden z těchto uzlů dosáhne určité prahové hodnoty (~ 10 MB právě teď), automaticky odešle „šeky“ pro účely platby. Uzly jsou motivovány včas platit své dluhy. V opačném případě riskují odpojení od sítě. Z ekonomického hlediska je návrat do sítě mnohem dražší než splácení dluhu.

Siacoin

Sia je cloudová platforma založená na blockchainu, jejímž cílem je poskytnout řešení pro decentralizované úložiště. Partneři v síti Sia si mohou místo na pevném disku navzájem pronajmout místo na pevném disku místo od centralizovaného poskytovatele. Díky tomuto decentralizovanému přístupu je Sia nejen bezpečnější, ale také drasticky snižuje celkové náklady. Jednoduše řečeno, pokud máte na pevném disku nevyužité místo, budete si jej moci v Sia pronajmout a vydělat si na něm peníze ve formě Siacoins (SC). Sia používá systém duálních tokenů – Siacoin a Siafunds.

Tvůrčími silami Sia jsou David Vorick a Luke Champine z Nebulous Inc, startupu v Bostonu financovaného VC.

Jak funguje úložiště Sia P2P?

V ekosystému Sia jsou dvě hlavní složky – nájemci a hostitelé. Pronajímatelé mohou hostitelům v Siacoinu platit za pronájem úložných kapacit. Mohou také určit poplatky za skladování přímo od hostitelů.

Protože hostitelé hrají v síti tak zásadní roli, mají svobodu:

 • Propagovat jejich úložné zdroje a kvalitu služeb, které poskytují.
 • Mají právo odmítnout skladování nájemného konkrétním klientům, pokud mají pocit, že data jsou příliš citlivá, etnicky nepřijatelná nebo nezákonná.

Nájemci mají právo na:

 • Chraňte mouchy jejich rozdělením a kopírováním mezi různými hostiteli. To pomůže zajistit bezpečnost pilníku.
 • Zaplaťte hostitelům více než požadované poplatky, abyste zajistili preferenční zacházení, jako je vyšší rychlost nahrávání a udělování požadavků na úložiště.

Nahrávání a stahování souborů

Dokud finanční prostředky zůstanou v příspěvku, mohou nájemci nahrávat a stahovat své soubory tolikrát, kolikrát chtějí. Aktuální smlouvy nebudou ovlivněny, pokud se hostitel rozhodne změnit svou cenovou střednědobou operaci. Pokud jde o přenos dat:

 • Hotovo přímým spojením mezi nájemcem a hostiteli.
 • Algoritmus Twofish šifruje data a ukládá se s redundantním algoritmem Reed-Solomon mezi hostiteli.

# 2 Platba

Největším problémem blockchainového prostoru je jeho nedostatečná škálovatelnost. Bitcoin v současné době pracuje na Lightning Network, síti druhé vrstvy postavené na konceptu platebních kanálů. Jsme si také docela jisti, že jste určitě slyšeli o SegWit, který odstraní data podpisu a umístí je do postranního řetězce. I když jsou oba docela úžasné inovace, oba trpí stejným problémem: oba jsou omezeni limity původního bitcoinového protokolu.

RIF Lumino – přidání třetí vrstvy

RIF Lumino je řešení třetí vrstvy blockchainu bitcoinů, které umožňuje platební kanály pro každý token postavený na RSK. Celkově zvyšuje propustnost transakcí a snižuje náklady řádově. Síť RIF Lumino bude srdcem a duší platebního protokolu RIF, který umožní interoperabilitu s Lightning Network a platby mezi tokeny.

Co je Lumino?

Lumino používá LTCP (Lumino Transaction Compression Protocol), který odstraňuje zbytečné podpisy a také komprimuje transakce pomocí uživatelem definovaných předvoleb. Stejně jako bitcoinový blockchain mohou být podpisová data velmi objemná i na RSK. Síť RIF Lumino umožňuje stranám provádět transakce mimo řetězec pomocí platebních kanálů. I když to funguje podobně jako Lightning Network (LN), oba byly navrženy tak, aby fungovaly vedle sebe. Lightning Network pracuje na hlavním řetězci, zatímco Lumino pracuje na postranním řetězci RSK.

Abychom pochopili, jak fungují platební kanály, přečtěte si tuto příručku. Tato infografika bleskové sítě by vám však měla poskytnout malou představu o tom, jak tento proces funguje.

RIF (Rootstock Infrastructure Framework) - Budování zdravého ekonomického ekosystému na vrcholu bitcoinu

Jaké jsou výhody používání platebních kanálů?

 • Rychlé platby: Platby jsou téměř okamžité.
 • Není závislý na hornících: Transakce nemusí projít schvalováním a ověřováním horníky.
 • Přátelské k mikroplatbám: Dřívější mikroplatby byly v bitcoinovém blockchainu extrémně nepohodlné. Nyní jsou možné díky bleskové síti.
 • Více podpisů: Transakce projdou, pouze pokud to všichni přítomní v kanálu schválí. V Luminu jsou kanály pouze mezi 2 členy.
 • Snižuje zatížení blockchainu: S tolika transakcemi, které se v řetězci odehrávají, dramaticky snižuje zátěž, kterou musí hlavní řetězec nést.
 • Snižuje čekací dobu: Vzhledem k tomu, že transakce probíhají mimo řetězec a bez zásahu horníka, není k dispozici téměř žádná čekací doba.
 • Škálovatelnost: Pomáhá škálovatelnost, protože zvýší počet transakcí za sekundu.

Proč používat Lumino, když už máte LN?

Jak již bylo zmíněno, LN je speciálně pro hlavní bitcoinový řetězec, který byl postaven čistě pro platební účely. Síť RIF Lumino je na druhé straně pro RSK. Jako takový mohou všechny tokeny vyhovující RRC-20 (tokeny aplikací postavených na platformě RSK) používat Lumino k navýšení.

Raiden Network – škálovací řešení Ethereum

Raiden Network, která umožní uživatelům Ethereum provádět okamžité transakce prostřednictvím státních kanálů, je pro Lumino nejbližší věc. Raiden Network mohou uživatelé použít k odeslání všech tokenů vyhovujících ERC-20.

Raiden bude strukturován jako struktura typu mesh běžící na vrcholu hlavního řetězce ethereum:

RIF (Rootstock Infrastructure Framework) - Budování zdravého ekonomického ekosystému na vrcholu bitcoinu

Jak tedy Raiden funguje?

Předpokládejme, že Alice a Bob chtějí spolu komunikovat pomocí Raidena. Takto to provedou:

 • Alice a Bob mezi sebou otevírají platební kanál, který bude mimo řetězec a zavedou inteligentní smlouvu.
 • Obě strany provedou v inteligentní smlouvě bezpečnostní vklad.
 • Předpokládejme, že Alice chce Bobovi poslat 3 žetony, ona podepíše zprávu „3“ a pošle ji Bobovi. Bob má nyní důkaz, že mu Alice poslala 3 žetony.
 • Předpokládejme, že Alice chce poslat Bobovi další 4 žetony. Aktualizuje stav zprávy na „7“. To ukazuje, že zpráva přenáší také předchozí a poslední transakci.
 • V okamžiku, kdy chce Bob uplatnit 7 žetonů, přejde do blockchainu a zavře kanál. Z vkladu, který byl původně vložen do kanálu, získá 7 žetonů.
 • Informace budou přeneseny do blockchainu a jediným záznamem, který bude uložen, je konečný vklad 7 žetonů provedený Bobovi.

Jaké jsou některé funkce Raiden Network?

 • Použitelné a jednoduché rozhraní pro programování aplikací (API).
 • Umožňuje škálovatelnost etherea.
 • Lze použít k odeslání libovolného tokenu ERC20.
 • Umožňuje rychlý a snadný převod peněz.
 • Snižuje zatížení blockchainu Ethereum.

# 3 Pojmenování služeb

Rychlá otázka: Jaké jsou dvě věci, které brání tomu, aby blockchainový prostor získal tradiční přijetí?

Jednou z těchto věcí je škálovatelnost. Ve výše uvedené části jsme se podívali na to, jak mohou platební kanály pomoci zajistit škálovatelnost. Druhá věc, která významně pomůže při dosažení většinové adopce, je „abstrakce“.

Abstrakce znamená, že kdokoli může používat jakýkoli systém nebo protokol, aniž by plně znal vstupy a výstupy a všechny technické podrobnosti. Např. Když používáte svůj iPhone, nemusíte být programátor nebo inženýr, abyste jej mohli obsluhovat. Jednoduše stisknutím na obrazovce aktivujete aplikaci, nebo stisknutím někoho zavoláte. Nemusíte vědět, jak stisknutí určitých aplikací aktivuje obvod uvnitř telefonu nebo jak byly některé aplikace naprogramovány. Abstrakce zpřístupňuje sofistikovanou technologii masám skrýváním složitostí.

Jak složitý je tedy krypto prostor?

Pokud požádáte nováčka, aby vám poslal nějakou ETH na vaši veřejnou adresu, pravděpodobně vyděsíte ubohou duši. Veřejné adresy a soukromé klíče jsou náhodná hexadecimální blábol, který zastraší každého nově příchozího. Co když vám však poslali ETH na „Blockgeeks.eth“.

To bude mnohem jednodušší a přímočaré, že? Zde přicházejí služby pojmenování. Služba pojmenování personalizuje vaši veřejnou adresu a pomáhá odstranit nepotřebnou složitost.

Název služby RIF

RIF Name Service (RNS) byl navržen tak, aby byl uživatelský komfort příjemnější. Dělá to tak, že poskytuje architekturu, která umožňuje identifikaci blockchainových adres pomocí čitelných jmen nebo aliasů. RNS se používalo pouze k podpoře adres, které byly vytvořeny v síti RSK, ale faktem je, že uživatelé blockchainu spravují více druhů mincí a aktiv. Aby se tomu vyhovělo, RIF Name Service se upgradovala na RIF Name Service MultiCrypto. To je zásadní pro interoperabilitu, protože umožňuje uživatelům spravovat tokeny postavené na jakékoli platformě, což usnadňuje hromadné přijetí kryptoaktiv.

Výhody RNS

 • Používá se k identifikaci osobních zdrojů, jako jsou platební nebo komunikační adresy.
 • Zlepšete uživatelské prostředí centralizací přístupu k více prostředkům spojeným s čitelným jménem.
 • Snižte pravděpodobnost chyb. Jelikož se názvy zdrojů mohou časem měnit, je systém dostatečně flexibilní, aby podporoval časté změny.
 • Zvyšuje interoperabilitu tím, že umožňuje uživatelům přesouvat aktiva napříč různými sítěmi / tokeny.

Ethereum Name Service

Ethereum Name Service (ENS) je zcela decentralizovaný systém pojmenování. Umožňuje uživatelům zaregistrovat své veřejné adresy pod názvem domény „.eth“ a propojit je se zdroji ethereum, jako jsou chytré smlouvy, adresy peněženek a další. Od dubna 2019 bylo pomocí domény ethereum nastaveno více než 270 000 názvů domén .eth, podle Brantly Milegan – vývojářské koordinátorky pro ENS.

Dražba jmen

Nové názvy jsou přidělovány pomocí aukcí, které mohou probíhat ve třech fázích:

 • Někdo zahájí aukci jména a umístí nabídku. Tím se také spustí třídenní časovač pro ostatní lidi, kteří mohou zadávat nabídky na jméno.
 • Po třech dnech je dvoudenní období odhalení, kdy všichni dražitelé odhalí svou nabídku.
 • Pokud vaše nabídka není nejvyšší, bude vám vrácena nabídka a bude účtován poplatek nižší než 0,5%.
 • Po dvoudenním období odhalení vyhrává ten, kdo má nejvyšší nabídku, ale musí zaplatit pouze částku druhého nejvyššího uchazeče.

* Očekává se, že aukční proces na RNS bude v krátkodobém horizontu odstraněn přímějším přístupem, který proces zjednoduší.

Token RIF

Token RIF je čistě obslužný token používaný k platbě za různé služby. Tímto způsobem nemusí vývojáři dApp držet deset různých tokenů pro deset různých služeb, které ve své dApp nabízejí. Mezi tyto služby patří služby infrastruktury vyvinuté třetími stranami a jakékoli další aplikace, které mohou být nasazeny na protokolu RIF. Tito poskytovatelé služeb třetích stran budou muset přijmout tokeny RIF, pokud chtějí být integrováni do RIFOS. To dává smysl, protože mít univerzální token napříč všemi těmito platformami umožní jednoduchou interoperabilitu napříč službami.

Generální ředitel společnosti Rootstock Diego Zaldivar také během roku poukázal na dva velmi zajímavé případy použití RIF jeho AMA:

“Rovněž si představujeme, že v ne tak vzdálené budoucnosti bude v okolí tržiště RIF vznikat další použití tokenu RIF.” Dva z nejdůležitějších z nich je použití RIF tokenu jako kolaterálu pro vydání bezrizikových stabilních aktiv protistrany (tj .: $ RIFUSD, $ RIFARS atd.), Které lze použít k označení cen služeb ve stabilních aktivech a použití Token RIF k vypořádání transakcí mezi centry plateb RIF bez aktiv v běžné nebo dostatečné likviditě.

Představujeme si RIF OS v dlouhodobém horizontu, jako jednotný Marketplace pro off-chain infrastrukturní služby, které mohou být spotřebovány každou hlavní kryptoekonomikou s povolenou Smart Contract, takže ačkoli RIF Token byl původně vytvořen v RSK Network, v budoucnu to bude bude přenosný na jiné platformy, jako je Ethereum nebo EOS. Tím se vytvoří úspory z rozsahu a posílí se antifragilita decentralizovaného ekosystému jako celku, čímž se naše vize internetu hodnot přiblíží k realizaci. “

Závěr

Spolu s ambiciózní vizí podporuje RIF Labs jeden z nejlepších týmů v krypto prostoru. Tento tým je aktivní od roku 2011 a má prokazatelné úspěchy. Budování inovativních ekonomik využívajících bezpečnost a komunitu bitcoinového blockchainu bude zásadní pro budoucí růst krypto prostoru.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me