Celer Network je jedním z nejzajímavějších projektů v krypto prostoru. Jedná se o platformu pro škálování vrstvy 2, která umožňuje rychlé, snadné a bezpečné transakce mimo řetězec jak pro platební transakce, tak pro inteligentní smlouvy mimo řetězec. Než však celeru lépe porozumíme, podívejme se, proč kryptoměnový projekt tento projekt potřebuje.

Crypto má problém se škálovatelností

Pokud jste byli v prostoru blockchainu / kryptoměny, pak jste jistě slyšeli o „problému škálovatelnosti“. Jednoduše řečeno, kryptoměny se staly příliš populární pro své vlastní dobro. Během boomu roku 2017 – kdy bitcoiny zmapovaly své historické maximum – vstoupilo do prostoru stále více lidí. Jak jsme však všichni brzy zjistili, tradiční veřejná blockchainová architektura nemá ve skutečnosti sloužit mnoha uživatelům.

Tento bod byl brutálně odvezen domů během fiaska cryptokitties.

Cryptokitties je hra, která byla postavena na vrcholu blockchainu Ethereum. Ve hře byste měli vychovávat a chovat virtuální kočky. Internet si tuto hru okamžitě zamiloval. Stala se tak populární, že se jí začala věnovat i mainstreamová média. Cítil jsem, že „Cryptokitties“ bude tím „magickým dApp“, díky kterému se stane kryptoměna mainstreamem.

Bohužel se věci brzy změnily. Ethereum blockchain prostě nebyl dobře vybaven, aby se postaral o tento náhlý nárůst uživatelů. Stres to prostě nezvládlo. Počet nepotvrzených transakcí v blockchainu exponenciálně vzrostl.

Uznání obrázku: Quartz

Z tohoto důvodu byla společnost Axiom, alias společnost, která stojí za kryptokitty, nucena zvýšit poplatky za plyn. Toto řekli ve svém středním článku:

“Vzrušení a přijetí, které jsme tento týden viděli, bylo ohromující a nemohli jsme být šťastnější!” Síť Ethereum je však zcela plná. Jediným způsobem, jak zabránit zaostávání CryptoKitties, je zvýšit ceny plynu, aby se všechny transakce mohly rychle dokončit. Víme, že zvýšené ceny budou znamenat, že někteří z vás budou muset zpomalit svůj chovný režim, a jsme tím neuvěřitelně zklamáni. Ale kdo ví? Možná toto zpomalení bude znamenat jen to, že si Kitties zamilujete, že jich už máte mnohem víc. “

Takže teď, když víme, v čem je problém, jak jej napravíme?

Oprava škálovatelnosti

Oprava škálovatelnosti blockchainu obvykle sestává ze dvou věcí:

 • Škálovatelnost vrstvy 1.
 • Škálovatelnost vrstvy 2.

Škálovatelnost vrstvy 1

Škálovatelnost vrstvy 1 nebo základní vrstvy znamená provádět úpravy samotné základní blockchainové architektury. Dva hlavní způsoby, jak toho bylo doposud dosaženo, jsou:

 • Zvětšení velikosti bloku.
 • Volba konsenzuálních algoritmů založených na vůdcích.

Zvětšení velikosti bloku

Jednou z metod navržených ke zvýšení škálovatelnosti vrstvy 1 bylo jednoduše zvětšit velikost bloku. Tato metoda má však tři významné nevýhody:

 • V systému proof-of-work vyžaduje tato metoda více práce s uzly. Těžba je velmi nákladný proces. Jeho zdražení způsobí, že větší skupiny budou jen výkonnější a sníží se celková decentralizace.
 • Jak jsme viděli u fiaska Bitcoin-Bitcoin Cash, zvětšení velikosti bloku může vést k rozdělené komunitě. Nikdo nechce hard-fork, pokud se mu dá úplně vyhnout.
 • Zvětšení velikosti bloku vede k lineární škálovatelnosti oproti exponenciální škálovatelnosti. Např. Bitcoinová hotovost je spravedlivá 10-15krát rychlejší, přestože velikost bloku bitcoinu je 1 MB a bitcoin cash má upravenou velikost bloku 32 MB.

Konsenzuální algoritmy založené na vůdcích

Druhým přístupem, který lidé používají, je použití konsenzuálních algoritmů založených na vůdcích. V těchto algoritmech existují specifické uzly v síti, které jsou považovány za účinnější než ostatní. Tyto uzly mají na starosti konsenzus a celkovou pohodu sítě. Toto řešení je však v rozporu se zásadou decentralizace. Malý počet uzlů jistě zvyšuje rychlost, ale také to dělá systém nejistějším a centralizovanějším.

Škálovatelnost vrstvy 2

Layer 2 solutions are scalability solutions built on top of the existing base blockchain. Tato řešení nechávají základní vrstvu samotnou a vytvářejí nad ní protokoly. To je místo, kde se znovu představujeme Celeru. Již v pozdějších fázích vývoje existuje několik řešení vrstvy 2, jako je blesková síť a Raidenova síť. Co však dělá společnost Celer jedinečnou, je to, že i když jsou tyto platby pouze za platbu, může Celer také realizovat zobecněné inteligentní smlouvy mimo řetězec.

Jít hlouběji do Celeru

V samém jádru jsou dvě hlavní součásti Celer Network:

 • cStack: Celerův mimořetězcový technologický zásobník, který lze postavit na různých blockchainech.
 • cEconomy: kryptoekonomický mechanismus společnosti Celer Network.

cStack

cStack se skládá z následujících vrstev v pořadí zdola nahoru:

 • cChannel: Zobecněný stavový kanál a sada postranního řetězce.
 • cRoute: prokazatelně optimální směrování přenosu hodnot.
 • cOS: Vývojový rámec a runtime pro aplikace podporující off-chain.

Co je to cChannel?

cChannel používá dva základní kameny off-chain škálovacích platforem – státní kanál a boční řetězce. 

Nejprve pochopme, co je státní kanál. Jedná se o obousměrný komunikační kanál mezi účastníky, který jim umožňuje provádět interakce. Tato interakce, která by normálně nastala na blockchainu, se bude odehrávat mimo řetězec. Pojďme si rychle projít požadavky na provedení off-chain stavového kanálu:

 • Segment stavu blockchainu je uzamčen pomocí multi-podpisu nebo nějakého inteligentního kontraktu. To je předem dohodnuto účastníky.
 • Účastníci spolu komunikují podpisem transakcí, aniž by horníkům něco předkládali.
 • Po uzavření kanálu je do blockchainu přidán konečný stav.

Síť Lightning je specifická forma státních kanálů nazývaných „platební kanály“. Tyto kanály sledují stav plateb mezi stranami. Stavový kanál, jako je Celer, sleduje stav libovolného programu mezi stranami, který může zahrnovat platby. 

Proč byly potřeba státní kanály?

Abychom pochopili, proč potřebujeme stavové kanály, podívejme se, jak transakce fungují v Ethereu. Decentralizovaný kryptosystém byl vybudován pomocí byzantského modelu odolného vůči chybám. Tento model vždy předpokládá, že neustále pracuje v extrémně nepřátelském prostředí. Např. V případě Etherea jednotliví uživatelé nedůvěřují horníkům, těžaři nedůvěřují uživateli a těžaři si nedůvěřují ani navzájem.

Jak tedy k transakci skutečně dochází?

 • Předpokládejme, že Alice chce poslat Bobovi 3 ETH. Bude signalizovat tento záměr horníkům.
 • Bude také muset zaplatit nějaké další transakční poplatky nebo poplatky za plyn, aby těžařům kompenzovala jejich služby.
 • Tento přechod stavu (v tomto případě transakce) musí být schválen většinou všech uzlů v síti Ethereum.
 • Teprve po obdržení ověření bude Bobův účet aktualizován o 3 ETH.

Při kontrole tohoto procesu si všimnete dvou možných slabých míst:

 • Samotný proces je pomalý. Čekání na transakce k získání hlasu supermajority ze sítě tak rozsáhlé, jako je Ethereum, není ideální.
 • Jak se ethereum stává populárnějším, do sítě bude vstupovat více uzlů. Tím se doba ověření ještě prodlouží.

To je místo, kde stavové kanály mohou úplně změnit hru. Díky využití inteligentních kontraktů a základní teorie her umožní státní kanály uživatelům vytvořit prostředí, kde jsou motivováni ke spolupráci a pokroku v celkovém stavu aplikace.

Nejlepší část? Celá tato interakce se odehrává mimo blockchain.

Pokud by tedy Alice měla poslat 1 ETH Bobovi v rámci státního kanálu, může tak učinit, aniž by musela získat souhlas nadpoloviční většiny sítě. Je to jednoduché, přímé a rychlé.

Pokud jde o státní kanály, musíte mít na paměti důležitou věc. Vyžaduje jednomyslný souhlas účastníků s aktualizací stavu. V kanálu se musí oba účastníci před provedením operace dohodnout. Protože je počet účastníků tak nízký (dva místo většiny celé sítě), je tento proces dohody rychlý.

Jak fungují stavové kanály a proč jsou užitečné?

Předpokládejme, že Alice a Bob chtějí komunikovat mezi sebou prostřednictvím stavového kanálu. Co se stane:

 • Alice a Bob zamkli část svých prostředků do chytré smlouvy. Obě strany budou muset dát souhlas, aby s těmito uzamčenými prostředky něco podnikly.
 • Alice a Bob si budou vyměňovat zprávy přes internet, aby se vzájemně dohodli na konkrétní platbě. To povede k výměně finančních prostředků mezi nimi.
 • Alice nebo Bob mohou kdykoli ukončit inteligentní kontrakt posílením nejnovějšího stavu a jeho potvrzením blockchainu.

Důležité funkce, které je třeba mít na paměti:

 • Díky inteligentním smlouvám nepotřebují Alice a Bob důvěryhodnou třetí stranu, aby si mohli držet svá aktiva, zatímco provádějí své operace.
 • I když z nějakého důvodu selžou stavové kanály, budou účastníci moci obnovit původní stav v samotném blockchainu.
 • Státní kanály mají také silné funkce ochrany osobních údajů. Zatímco samotné blockchainové transakce jsou transparentní a otevřené, aby je mohl vidět každý, interakce stavového kanálu jsou viditelné pouze pro účastníky. Například Alice mohla poslat Bobovi podmíněnou platbu ve stavovém kanálu, kde nikdo kromě Alice a Bob nemusí znát podmínku. Když se podmíněná platba vyřeší, bude to vypadat jako normální platba a převod prostředků z vnějšího světa, i když se Alice „odpojí“ od sítě státního kanálu.

Praktické využití státních kanálů

Zatímco dosud bylo vysvětlení o jednotlivých stavových kanálech, Celer očekává, že jeho uživatelé budou většinou používat sítě státních kanálů. Síť stavových kanálů je síť jednotlivých stavových kanálů, které jsou připojeny takovým způsobem, že přes ně bude možné směrovat změny stavu. Uveďme si příklad. 

Předpokládejme, že Alice a Bob nemají navzájem otevřené kanály, ale chtějí si zahrát hru. Pokud mají oba kanál se společným prostředníkem, budou si moci navzájem otevřít virtuální kanál. Jakmile se uživatel připojí k síti státního kanálu, stane se interakce s různými kanály přirozeným výchozím prostředím. Uživatelé budou moci okamžitě instalovat, používat a odinstalovat aplikace s nulovými transakčními poplatky.

Podle Celera jsou pro státní kanály nejvhodnější následující aplikace:

 • Pokud se aplikace musí vypořádat s velkým počtem transakcí nebo interakcí mezi uživateli.
 • Když se konkrétní relace aplikace zabývá relativně malým počtem účastníků. 
 • Když aplikace vyžaduje rychlé, téměř okamžité UX.
 • Když se skupina účastníků aplikace nemusí příliš často měnit.

Jak cChannel používá postranní řetězce?

Sidechain je samostatný blockchain, který je připojen k jeho nadřazenému blockchainu pomocí obousměrného kolíku. Obousměrný kolík umožňuje zaměnitelnost aktiv při předem určené rychlosti mezi nadřazeným blockchainem a bočním řetězcem.

Ve spojení se stavovými kanály používá cChannel také postranní řetězce. Např. když si více uživatelů musí navzájem platit, mohou své vklady spojit do centrální smlouvy. Tato ústřední smlouva bude fungovat jako postranní řetězová smlouva s poskytovateli služeb mimo řetězec, která bude tvořit „centrum více stran“. To umožní platební vztahy jeden na více v rámci centra.

Model postranního řetězce má oproti modelu státního kanálu následující výhody:

 • Přijímač nemusí být online a provádět transakci on-chain. Důvodem je, že mohou přijímat své prostředky na postranním řetězci, aniž by sami prováděli jakýkoli vklad.
 • Zadruhé, není vyžadováno zamykání fondů na stranu. Pokud se pro platby několika stranami používají kanály založené na postranním řetězci, nemusí každá strana (kromě navrhovatele bloků) předem blokovat svůj vklad, než si navzájem zaplatí.

Co je to cRoute?

Aby se síť státního kanálu mohla efektivně zvětšovat, je třeba odpovídajícím způsobem navrhnout směrování stavu. Směrování stavu určuje rychlost a objem transakcí plynoucích v daném systému. Existující sítě státních kanálů, jako Lightning Network a Raiden, bohužel mají určitá úskalí, která brání efektivnímu směrování.

 • Lightning Network: Lightning Network používá formu směrového protokolu Landmark s názvem „Flare“. Myšlenkou směrování značky je určit nejkratší cestu od odesílatele k přijímači přes mezilehlý uzel zvaný „mezník“, což je obvykle známý uzel s vysokou konektivitou.
 • Raiden Network: Raiden používá prohledávání stromu A *, což je distribuovaná implementace nejkratší cesty směrování. 

Dlouhý příběh krátký, oba tyto směrovací mechanismy jsou o „nalezení nejkratší cesty mezi dvěma body“. Sledování této metody v tradičním datovém modelu poskytuje dobrou propustnost. Je to hlavně proto, že celková síť zůstává relativně stabilní a kapacita spojení je bez státní příslušnosti (protože každý odkaz není ovlivněn minulými přenosy). 

Off-chain kanály jsou bohužel stavové modely, protože v něm probíhají neustálé transakce, které mění individuální kapacitu (nebo zůstatky). 

Nejkratší směrování cesty vede k častým změnám v topologii sítě a nebere v úvahu vyvážení kanálů. Podívejte se na obrázek níže, který ukazuje, jak nejkratší směrování cesty vede k změnám topologie při každém časovém úseku.

Síť Celer: Škálování vrstvy 2 (nejkomplexnější hloubkový ponor)

Pojďme se podívat, co se tady děje:

 • Na začátku uzel A, uzel B a uzel C každý iniciuje platbu 100 žetonů do uzlu B, uzlu C a uzlu A. 
 • Během počátečního rozdělení rovnováhy kanálu (tj. Časový úsek 1) je každá dvojice uzlů spojena obousměrným spojením a každý uzel vybere přímou cestu k cíli pod nejkratší cestou směrování.
 • To však v průběhu času vede k jednosměrnému přenosu přes každý kanál, jak je patrné v časovém slotu 2. Všimněte si také, že během této doby je topologie sítě proti směru hodinových ručiček.
 • Během tohoto časového úseku pokračuje nejkratší směrování cesty v jednosměrných přenosech (například vybírá trasu A -> C -> B pro platbu A -> B). to obrátí topologii vyvážení kanálu z cyklu proti směru hodinových ručiček na cyklus ve směru hodinových ručiček. Toto se bude opakovat donekonečna.

Jak si dokážete představit, není to nejúčinnější způsob, jak postupovat. V decentralizovaném ekosystému by neustálé změny topologie mohly vést ke špatnému výkonu, protože přizpůsobení algoritmu nové topologii vyžaduje čas.

Ve skutečnosti, pokud uzel C vzal delší trasu (C -> B -> A), nejenže všechny kanály zůstanou vyvážené, topologie sítě se také nezmění.

Řešení společnosti Celer: Distribuované vyvážené směrování

Celerův směrovací mechanismus je Distributed Balanced Routing (DBR), který dosahuje transparentnosti a optimálního vyvážení kanálu během procesu směrování. Abyste pochopili filozofii designu DBR, představte si vodní proud, který teče z kopce. Voda neví, kde je její konečný cíl, pouze sleduje gravitaci. 

Podobně DBR neprovádí žádný explicitní výpočet cesty ze zdroje do cíle. DBR pouze sleduje gradienty přetížení aktuální sítě. Algoritmus DBR má vrozenou schopnost vyvážení stavového kanálu, která transparentně udržuje vyvážené přenosové toky pro každý stavový kanál. 

Výhody algoritmů DBR jsou následující:

 • Prokazatelně optimální: DBR bude vždy sledovat nejoptimálnější trasu pro danou rychlost požadavků na přenos hodnot.
 • Transparentní vyvažování kanálů: DBR vyvažuje každý stavový kanál, aby se dlouhodobě udržovaly vyvážené převody hodnot.
 • Úplně decentralizovaný: DBR je plně decentralizovaný algoritmus. Každý uzel potřebuje pouze mluvit se svými sousedy v topologii sítě stavového kanálu. DBR také má v protokolu nízké náklady na zasílání zpráv.
 • Odolnost vůči selhání: DBR je vysoce odolný proti selhání. Algoritmus dokáže rychle detekovat a přizpůsobit se nereagujícím uzlům. V případě selhání uzlu budou zbývající dostupné uzly poskytovat maximální možnou propustnost.
 • Soukromí: Protože DBR upřednostňuje funkci více cest, algoritmus zachovává soukromí přenášených hodnot. Mohou to udělat bez použití jakýchkoli dalších technik zachování soukromí. DBR může také integrovat směrování cibule k ochraně anonymity.

Co je to COS?

cOS je kombinace rámce pro vývoj aplikací (SDK) a běhového systému. Cílem systému cOS je pomoci vývojářům rychle vytvářet, provozovat a používat škálovatelné decentralizované aplikace mimo řetězec s vysokou úrovní abstrakce.

Směrovaný acyklický graf (DAG)

Na podporu případů použití nad rámec jednoduchých plateb P2P používá Celer systém aplikací mimo řetězec jako DAG podmíněně závislých stavů. Podívejme se, jak mohou kanály obecného stavu využít grafy závislostí ke správě komplexní interakce s více stranami.

Síť Celer: Škálování vrstvy 2 (nejkomplexnější hloubkový ponor)

Zvažte výše uvedený diagram.

 • Řekněme, že „Off-chain App 2“ je šachová hra, kterou Alice hraje s Carlem.
 • Předpokládejme, že Alice stanoví podmínku – „Pokud Carl vyhraje hru, zaplatím Carlovi 10 ETH.“
 • I když Alice a Carl mezi sebou nemají přímý kanál, mohou spolu komunikovat prostřednictvím společného prostředníka. V tomto případě je tímto prostředníkem Bob.
 • Tento přímý kanál bude vytvořen se dvěma vrstvami podmínek. První vrstva je jednoduchý časově hashovaný zámek, který zajišťuje, že Bob předá a vyřeší platbu v rozumném čase. Druhá vrstva uzamkne platební podmínky na základě výsledku šachové hry. 
 • Toto podmíněné prohlášení lze vyřešit prostřednictvím Boba, i když není součástí hry.

cOS SDK

Celer’s cOS SDK je kompletní řešení řetězců nástrojů pro vytváření, sledování a řešení stavů v aplikacích mimo řetězec. Vývojáři budou moci vytvářet aplikace pomocí SDK k urychlení off-chain škálovacího řešení a platební sítě poskytované společností Celer Network. To pomůže vybudovat robustní ekosystém. Vývojáři budou moci vytvořit dvě třídy decentralizovaných aplikací:

 • Jednoduché aplikace s platbou za použití: V těchto aplikacích uživatelé dostávají mikroslužby od entity reálného světa a streamují platby prostřednictvím platební sítě.
 • Složité aplikace pro více stran: Vývojáři mohou využít grafy závislostí podmíněného stavu na vytváření složitých aplikací zahrnujících více stran. Celer plánuje rozšířit stávající inteligentní smluvní jazyky o moderní techniky konstrukce softwaru, jako je metaprogramování, zpracování anotací a vkládání závislostí. 

běh systému cOS 

cOS Runtime funguje jako rozhraní mezi cApps a transportní vrstvou Celer Network. 

Síť Celer: Škálování vrstvy 2 (nejkomplexnější hloubkový ponor)

Podporuje cApps, pokud jde o síťovou komunikaci a místní správu stavu mimo řetězec. Modul runtime zpracovává mnoho funkcí v systému:

 • Za prvé, síťový modul, běhový modul zpracovává komunikaci více stran během životního cyklu aplikace cApp.
 • Poskytuje sadu primitiv pro složité případy použití více stranami, jako je hraní her.
 • Pokud existují případy selhání protistrany, modul runtime předá tyto spory do stavu v řetězci.
 • Pokud klient přejde do režimu offline, modul runtime zpracovává vykládání dostupnosti do sítě State Guardian. Když se klient vrátí online, modul runtime synchronizuje místní státy se sítí Guardian (více o tom trochu).

ekonomika

Druhým pilířem hodnotové nabídky společnosti Celer je její kryptoekonomický model s názvem „cEconomy“. Tento model byl vytvořen tak, aby poskytoval síťový efekt, stabilní likviditu a vysokou dostupnost pro ekosystém. Jakékoli řešení mimo řetězec, které získá škálovatelnost, vyžaduje kompromisy s likviditou a dostupností. Mechanismy používané k řízení těchto kompromisů jsou:

 • Důkaz o závazku likvidity (PoLC).
 • Aukce na podporu likvidity.
 • Síť státních strážců.

Síť Celer: Škálování vrstvy 2 (nejkomplexnější hloubkový ponor)

Důkaz o závazku likvidity (PoLC) 

PoLC je proces virtuální těžby, který získává hojnou likviditu pro ekosystém mimo řetězec. V Celer Network existují jednotliví členové, kteří se nazývají „Network Liquidity Backers“ (NLB). Proces těžby zahrnuje NLB zajišťující jejich likviditu – což může být jakýkoli typ digitálních aktiv, jako je ETH – v Celer Network. Na určitou dobu uzamknou aktiva v „hloupé schránce“ zvané Collateral Commitment Contract (CCC). Výměnou jsou NLB odměněny nativními tokeny CELR. Tím se udržuje likvidita aktiv v síti.

Aukce zálohování likvidity (LiBA) 

LiBA umožňuje poskytovatelům služeb mimo řetězec získat likviditu prostřednictvím „crowlendingu“. Priority věřitele jsou určeny úrokovou sazbou, výškou rezervované likvidity a množstvím vsazeného tokenu CELR. Mechanismus funguje takto:

 • Poskytovatel služeb iniciuje LiBA, aby si na určitou dobu vypůjčila část likvidity.
 • Jeden ze zainteresovaných podporovatelů likvidity předloží nabídku. Nabídka bude obsahovat – nabízenou úrokovou sazbu, výši likvidity a částku CELR, kterou jsou ochotni vsadit.
 •  Částka likvidity se předkládá prostřednictvím CCC.
 • Vypůjčená likvidita bude použita jako obligace zabezpečená proti podvodům nebo vklad odchozího kanálu.

Network Guardian Network (SGN) 

SGN je speciální postranní řetězec, který chrání stavy mimo řetězec, když jsou uživatelé offline, aby byla zajištěna dostupnost. Držitelé tokenů CELR mohou vsadit své CELR do SGN a stát se státními strážci. Primární rolí těchto zákonných zástupců je hlídat stav uživatele po určitou dobu. Uživatel může zaslat svůj stav opatrovníkovi výměnou za některé poplatky. Počet opatrovníků, kteří byli vybráni k odpovědnosti za hlídání státu, závisí na:

 • Státní hash
 • Skóre odpovědnosti, což je tok příjmů generovaný uživatelem SGN.

Co je CelerX?

CelerX je produkt společnosti Celer orientovaný na spotřebitele a je to první a jediná aplikační platforma vrstvy 2 pro iOS a Android. Uživatelé CelerX budou moci:

 • Použijte Celer Pay k okamžitému převodu peněz s nulovými poplatky.
 • Hrajte různé hry založené na dovednostech bez latence.

Od spuštění mainnetu 8. července dosáhl CelerX celkových udělených cen 1,4 milionu dolarů, 11 tisíc hráčů a 300 tisíc zápasů z 88 zemí. Celer nekontroluje žetony uložené v Celer Pay a vy máte vždy plnou kontrolu nad svým fondem. Game Token (GT) je nativní token ERC-20 používaný v aplikaci CelerX. Pomocí tokenů GT lze vyzkoušet a procvičovat hry v aplikaci. CelerX pořádá soutěže o skutečné peníze zhruba pro 80% světa a 38 států USA – výjimkou jsou Arizona, Arkansas, Connecticut, Delaware, Florida, Louisiana, Maryland, Montana, Jižní Karolína, Jižní Dakota a Tennessee.

Jak jsme již zmínili, největším problémem blockchainového prostoru je nedostatečné přijetí. Celá věc „Cryptokitty“ nám však ukázala, že v blockchainovém prostoru pro volný / rekreační dApps existuje velký trh. To je něco, co jsme viděli znovu a znovu. Mezi 3. a 9. březnem 2019 byl Tron největší platformou inteligentních kontraktů ve vesmíru:

 • Tron DApps zaznamenal nárůst týdenního objemu transakcí o 207% s celkovým objemem 180 milionů USD, což výrazně převýšilo růst EOS (102 milionů USD) a Ethereum (24 milionů USD).
 • Získali 33 000 nových uživatelů, což vyvolalo 64% růst.

Během tohoto období byly na Tronu tři nejoblíbenější dApps – Epic Dragons, CrazyDogs a TronGo. Jak vidíte, všichni tři jsou rekreační (herní a hazardní) Dapps. CelerX bude na tomto trhu těžit z poskytování platformy pro hry založené na dovednostech a mobilní e-sporty. CelerX nabízí nákup kryptoměn v aplikaci prostřednictvím kreditních karet, PayPal a Apple Pay, což je v odvětví mobilních her bezprecedentní přístup, natož blockchainové hraní. 

CelerX bude důležitou součástí růstu Celerova ekosystému. Můžeš stáhnout CelerX tady. 

Celerův závěr

Jak si dokážete představit, Celer Network je velmi ambiciózní projekt. Projekt vedou – Dr. Mo Dong, Dr. Junda Liu, Dr. Xiaozhou Li a Dr. Qingkai Liang, kteří všichni obdrželi doktorské diplomy od nejprestižnějších univerzit na světě. Celer Network řeší problém škálovatelnosti kryptoměn využitím chytré taktiky vrstvy 2, která neohrožuje celkové zabezpečení systému. 

Po technické stránce pracuje Celer na několika opravdu slibných novinkách:

 • Žlutý dokument s otevřeným zdrojovým kódem, který podrobně popisuje jeho protokol mimo obecný stavový kanál a zdůvodnění návrhu. 
 • Uvolněte zprávu o auditu zabezpečení pro inteligentní kontrakt cChannel a odstraňte bezpečnostní opatření.
 • Úplná zpráva o testu perem pro celý uzel Celer Network.
 • Postupně zavádějte a stavějte na různých složkách ekonomiky – Proof of LIquidity Commitment (PoLC), Liquidity Backing Auction, and State Guardian Network.
 • Dokončete výukový program o 5 lekcích o tom, jak stavět s CelerX eSport Gaming SDK.
 • Vytvořte nativního klienta javascript kompatibilního s Web3 a odměnu za bug SDK pro síť alfa.

Díky tomu, že komponenty cStack (technologie) a cEconomy (kryptoekonomické) fungují shodně, je Celer připraven ovládnout kryptoprostor. Bude velmi zajímavé sledovat, jak v budoucnu poroste. 

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me