Jaká je dohoda s bitcoinovými ETF?

Investoři vždy nadchnou něco, co očekává, že BTC napumpuje, když dojde k určitým věcem, které by mohly vyvolat vlnu adopce: PayPal potenciálně zkoumá bitcoiny, akce na polovinu, osobnosti veřejného života vyjadřující podporu. Dalším příkladem je vytvoření bitcoinových ETF. Byla to hrbolatá cesta, kde finanční regulační orgány často bránily spuštění BTC ETF, ale v současné době existuje několik obchodů.

ETF dávají investorům expozici vůči aktivu, aniž by jej museli vlastnit. Zdá se, že je to zcela neintuitivní vůči původním motivům vytváření bitcoinů, které jednotlivcům dávají vlastnictví jejich vlastních aktiv bez zásahu centralizovaných orgánů, jako jsou banky a vlády. Proč je tedy kolem BTC ETF tolik hluku? Nejprve se podívejme na to, co je ETF a jak funguje.

Vysvětleny ETF

ETF znamená fond obchodovaný na burze. Jak název napovídá, jedná se o fond, který lze obchodovat na burze jako akcie. ETF drží koš cenných papírů, jako jsou akcie, dluhopisy, komodity, což dává investorům expozici napříč těmito aktivy jediným obchodem. Je to jeden z nejjednodušších způsobů, jak okamžitě diverzifikovat své portfolio, ale když investujete do ETF, nevlastníte podkladová aktiva.

ETF je vytvořen poskytovatelem fondu a tato entita vlastní podkladová aktiva a navrhuje fond, který sleduje výkonnost těchto aktiv. Akcie tohoto fondu se prodávají investorům na burze. I když investoři nevlastní koš cenných papírů držených ETF, obvykle dostávají dividendy za akcie, které tvoří index.

Existuje mnoho různých typů ETF, s různými strategiemi, průmyslovým zaměřením, geografickým rozšířením, rizikem, počtem pozic, poměrem nákladů atd. Například existuje ETF pro investice do herního průmyslu (ESPO), sektoru čisté energie (QCLN), specifických ekonomik, jako je Nigérie (NGE), nebo ETF zcela věnovaného jednomu aktivu, jako je zlato (GLD).

ETF obchodují za tržně stanovené ceny, které se liší od aktiv, která sleduje – cena akcie GLD není stejná jako cena zlata, ale jejich pohyby mají být stejné.

Bitcoinové ETF jsou ve hře nové. Finanční regulační orgány po celá léta blokovaly požadavky na BTC ETF, ale dnes se na trzích aktivně obchoduje několik podobných produktů.

Společnost Grayscale Investments zahájila bitcoinový trust (GBTC) ve stupních šedi, který sleduje základní hodnotu bitcoinu. Společnost ARK Investment Management sídlící v New Yorku se zbavuje odstínů šedi tím, že drží GBTC u 2% podíl ve svém ARK Internet nové generace (ARKW) ETF.

Kanadský správce aktiv 3iQ spustil Bitcoin Fund (QBTC), a fond vázaný na BTC na torontské burze čímž se stala první firmou, která úspěšně uvedla takovou nabídku na kanadskou burzu.

Jaký to má smysl?

Vzhledem k tomu, že držba akcií BTC ETF neznamená, že vlastně vlastníte BTC, možná vás zajímá, o co jde. Proč platit prostředníkovi, aby po koupi koupil něco, co nevlastníte? Existuje celá řada důvodů, proč by lidé měli větší zájem o nákup BTC ETF, než o přímé BTC.

  • Investoři by mohli mít zájem o získání expozice BTC, aby vydělali na volatilitě, ale právní rámce v jejich jurisdikci mohou být prohibitivní.
  • Nováčkům v bitcoinu by bylo pohodlnější obchodovat na známých burzách, než obchodovat s novým aktivem na nové platformě.
  • Stejní nováčci by se také nemuseli učit základy zabezpečení vašeho účtu, ukládání soukromých klíčů, porozumění peněženkám. Prostě nakupují a prodávají BTC ETF se svou stávající maloobchodní obchodní aplikací.
  • Vzhledem k neregulovanému statusu bitcoinů se některé významné finanční instituce stále nemohou účastnit kryptotrhů, ale dokázaly by to prostřednictvím investičního nástroje, jako je ETF.
  • Pro některé lidi může nákup bitcoinů prostřednictvím ETF přinést určité daňové výhody. Například Kanaďané mohou nakupovat akcie QBTC na Spořicím účtu pro zprostředkování daní, což znamená, že nemusí platit daň z kapitálových výnosů, zatímco by nakupovali BTC přímo na burze.

Crypto Twitter a krypto média již dlouho propagovaly příslib BTC mooning, když konečně máme bitcoinové ETF. Zatím se to ještě nestalo. Viděli jsme cenové skoky v době možných schválení aplikací ETF, ale tlak nikdy neudržel.

Zajímavější by bylo vidět, jak se to hraje pro přijetí bitcoinu. Jakmile se bitcoiny stanou více akceptovanými retailovými investory, bitcoiny se dostanou do světa hlavního proudu obchodování a začleňují se do portfolia všech – i když jsou prostřednictvím ETF.

Obchodujte s AAX

AAX je první burza digitálních aktiv na světě, která využívá technologii LSEG společnosti London Stock Exchange Group. Nabízí OTC, spot a futures a poskytuje vysoce bezpečné, hluboce likvidní a prostředí s velmi nízkou latencí; a místo setkání kryptoměny a globálních financí. 

Otevřít účet s AAX a zažijte krypto burzu nové generace.

 

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map